Natura

Když jí maso váš pes, vzdáte se steaku vy? Mazlíčci zatěžují klima, ale veganství je může zabít

Natura

Když jí maso váš pes, vzdáte se steaku vy? Mazlíčci zatěžují klima, ale veganství je může zabít
Jsou mezi zvířaty praváci a leváci,

Plus

Je na čase sníst svého psa? Tato provokativní otázka – myšlena samozřejmě s velkou dávkou nadsázky – je zároveň názvem knihy autorů Roberta a Brendy Valeových z roku 2009, kteří se snažili zmapovat environmentální dopady chovu domácích mazlíčků. A ukázali, stejně jako několik následujících vědeckých studií, že uhlíková stopa zejména psů a koček je značná.
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je na čase sníst svého psa? Tato kontroverzní otázka je zároveň názvem knihy autorů Roberta a Brendy Weilových z roku 2009, kteří se snažili zmapovat environmentální dopady chovu domácích mazlíčků a ukázali stejně jako několik následujících vědeckých studií, že uhlíková stopa zejména psů a koček je značná. Dá se nějak zmenšit, nebo se ve snaze co nejvíce snižovat emise skleníkových plynů v budoucnu kromě aut na benzin a elektráren na uhlí budeme muset obejít i bez našich čtyřnohých přátel. O tom bude dnešní půlhodinka přírody a ekologie. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák.

  • Na turnaji.

  • Vyčíslit uhlíkovou stopu masožravých domácích mazlíčků je problematické. A to už jen proto, že majitele se zvířaty často pojí silné citové pouto. Navíc uhlíková stopa je při pořizování psa nebo kočky asi to poslední, na co myslíme. Zvířata nám dělají radost, zahánějí samotu a u řady lidí jsou i jediným životním společníkem. Obecně se ale udává, že například chov velkého psa vyprodukuje tolik emisí jako 10000 km ujetých ve voze typu SUV, pokračuje Jan Skalík z Hnutí DUHA.

Ostatní také poslouchají