Natura

Hrozí české krajině totální vysušení a stane se z ní v budoucnu poušť?

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Natura

Hrozí české krajině totální vysušení a stane se z ní v budoucnu poušť?
Natura

Plus

Jak problém se suchem vnímá veřejnost a byli by lidé ochotni a schopni výrazně omezit svou vlastní spotřebu vody? Připravila Markéta Ševčíková.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Přestože přišel podzim, problémy se suchem a nedostatkem srážek přetrvávají a odborníci si kladou otázku, jak s ním bojovat dál a co se stane během příštího jara a léta? Do diskusí kolem sucha se v posledních dnech zapojily i dvě naše univerzity Česká zemědělská univerzita v Praze, která uspořádala odbornou konferenci, a Masarykova univerzita v Brně. Její katedra i environmentálních studií dlouhodobě zkoumá naše vnímání přírody a krajiny a jeho proměny. Proto také připravila a nedávno představila velmi zajímavou publikaci s názvem vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí, která je kromě knižní podoby volně dostupná i na internetu. V jednom z posledních velkých průzkumů se vědecký tým z katedry zaměřil na problematiku vztahů naší veřejnosti k vysušené krajině. Výsledky byly v mnohém překvapivé. V čem konkrétně uslyšíte v následujících minutách. Přínosný poslech přeje Markéta Ševčíková. Na turné milí posluchači, my vás tentokrát srdečně zdravíme z relativně blízké lokality. Tentokrát jsme se od rozhlasu nevzdálili až tak moc. Nacházíme se v oboře Hvězda. Pro ty, kdož nejsou z Prahy, tak leží kolem letohrádku Hvězda tato obora poblíž Bílé hory. Ale proč jsme se vypravili právě jsem? To už vám vysvětlí Čestmír Klos.

  • Protože tu je krásně vzrostlý les, který dokazuje, že se s tím suchem dokáže daleko líp poradit nežli okolní polnosti, které jsme viděli. Tam je vidět nedostatek vláhy. Očividně člověk nemusí ani Žid tu půdu do ruky, aby to poznal tak, že les, který je z těchto řemeslných stromů, mezi kterými jsme, je zásobárnou vody. A zároveň při těch letošních vedrech působil taky velmi příznivě na veřejnost, protože lidé, kteří sem jdou, vidí, že to vypařování, které je z lesa, jim daleko. Víc pomáhá dýchání a navíc by to při velkých vedrech španělštinu. Je to velká výhoda? Tu výhodu v tuto chvíli ne užíváme, protože jsme stolu prudké ochlazení. Ale i teď je tady určitě líp nežli uprostřed města, kde ta zóna není.

  • Už z toho, co tady říkal Čestmír Klos, jste jistě, milí posluchači, pochopili, že naše dnešní povídání s náturou bude nejenom o suchu, ale také o povědomí naší populace o tom, co se kolem nás s přírodou a také s klimatem děje. A na to jsme si sem povolali průvodce nad obyčej erudovaného. A je jím doktor Jan Krajhanzl z katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Dobrý den. Dobrý den. Tak pane je, nevím, jak to vypadá s povědomím naší veřejnosti o tom, co se kolem nás s námi vlastně děje.

Ostatní také poslouchají