Natura

Do vlčích teritorií se zoologem Kutalem

Natura

Do vlčích teritorií se zoologem Kutalem
Na Šumavě a v Bavorském lese žijí už dvě vlčí smečky

Plus

Vlk provází člověka dějinami a na všech kontinentech. Když severský bůh Ódin seděl na trůnu v paláci Walhaly, u jeho nohou polehávali dva vlci. Staroegypťané vyznávali válečného boha vlka Vepvoveta a pokud Říman uviděl vlka, mělo to být šťastné znamení. Protože vlk byl zasvěcen Martovi, bohu války, a také zakladatele Říma dvojčata Romulus a Remus odkojila vlčice. 
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vlk provází člověka dějinami a na všech kontinentech. Když severský bůh hodin seděl na trůnu v paláci val haly, u jeho nohou polehávali dva vlci, staroegypťan vyznávali válečného Boha Vlka web o veta. A pro Římany bylo vidět vlka šťastným znamením, protože vlk byl zasvěcen Martovi, bohu války a zakladatel Říma Rumla a Rema odkojila vlčice a i mongolský vládce gangy schrán o sobě tvrdil, že je synem vlka. Vlk se ale poté dostal do klatby, protože v křesťanství a také v novodobých pohádkách a legendách byl líčen jako symbol zla a úskočnosti, a tak ho lidé začali pronásledovat až k totálnímu vyhubení. Dnes se naštěstí na naše území vlci vracejí a naším dnešním průvodcem bude muž, který se vlkům už více než 20 let věnuje. Zoolog a vědec z Mendelovy univerzity v Brně a také koordinátor vlčích hlídek Hnutí DUHA Miroslav Kutal. Přínosný výlet do světa vlků vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Na tu.

  • Tak, milí posluchači vás srdečně zdravíme z Broumovska. Nacházíme se v takové velmi malém krásném údolíčku mezi Orlickými horami a jednou částí Krkonoš. No a s naším dnešním průvodcem Miroslavem Kutalem. Dobrý den. Dobrý den. Si hned řekneme, kde se nacházíme úplně přesně a proč jsme se vypravili právě sem.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají