Natura

Chátrající továrnu v Brně proměnila parta nadšenců v udržitelný a ekologický loftový dům

Natura

Chátrající továrnu v Brně proměnila parta nadšenců v udržitelný a ekologický loftový dům
DADA Distrikt v Brně

Plus

Adapterra Awards je soutěžní klání, jehož výsledky by měly zajímat každého z nás. Vyhlašuje ho ekologická nadace Partnerství a oceňuje v něm nejlepší projekty obcí, měst i jednotlivců, které vedou k adaptaci na změnu klimatu.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zimní měsíce u nás pravidelně patří udělování nejrůznějších ocenění, a přestože hlavní mediální pozornost je zaměřena na filmové České lvy, Zlaté slavíky a nejlepší designéři apod.. Existuje celostátní klání, které by mělo zajímat nás všechny. Jmenuje se adaptér a EU a vyhlašuje ho ekologická nadace partnerství a oceňuje v něm nejlepší projekty obcí, měst i jednotlivců, které vedou k adaptaci na změnu klimatu. Klima totiž mění a zásadně změní naše životy a je pouze na nás, jak sami sebe připravíme na budoucnost a zda přežijeme. Soutěž hledá a oceňuje projekty, které ochlazují naše města a pomáhají zadržovat vodu v krajině. V první novoroční na to, že se spolu s ekologem Martinem Anderem vypravíme za některými z finalistů a doufám, že jejich příběh i přístup pro vás bude inspirací. Přínosný. Poslech vám přeje Markéta Ševčíková. Na tu.

  • Moji posluchači a my vás srdečně zdravíme z Brna. Nacházíme se v Otevřené zahradě nadace partnerství. Máme dnes docela mlhavo, takže nevím, co všechno uvidíme. Ale můj dnešní průvodce, muž, který má na starosti v nadaci partnerství projekty, které se týkají adaptace na změnu klimatu. Martin Ander. Dobrý den. Dobrý den. Určitě vymyslel velmi zajímavý program. My dnes, Martine, budeme putovat po některých vítězích. Adaptér a Edwards, ale možná, že bychom nejprve měli posluchačům vysvětlit, proč jste toto soutěž vlastně vytvořili a vymysleli. Tak ta soutěž vznikla před čtyřmi lety a my tou soutěží chceme jednak ocenit šikovné a odvážné investory, projektanty, kteří se nebáli Jardou do těch nových, nevyzkoušených řešení adaptací na změnu klimatu. Jde především o to, abychom nejen naši krajinu, ale také naše města, budovy, veřejná prostranství dokázali přizpůsobit těm stále častěji přicházejícím extrémním projevům počasí, ať už jsou to horka a sucha nebo naopak přívalové deště apod. a jít do těch opatření, která častokrát nejsou úplně ještě vyzkoušen a vyžaduje jakousi odvahu, šikovnost, bystrost a chceme takové lidi a firmy a obce ocenit. Zároveň ale vznikla internetová databáze, která je dostupná úplně všem. To jsem se právě chtěl jsem.

  • Tady jsi. To má sloužit jako návod i pro ostatní.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají