Natura

Český kras slaví padesát let. Zarůstající lomy jsou rájem pro divokou přírodu

Natura

Český kras slaví padesát let. Zarůstající lomy jsou rájem pro divokou přírodu
Chráněná krajinná oblast Český kras

Plus

Před padesáti lety vznikla Chráněná krajinná oblast Český kras. 130 kilometrů čtverečních lomů, krasových jeskyní, skalních stepí, roklí i hustých lesů nebo skal s dechberoucími výhledy je dnes jednou z nejvyhledávanějších středočeských výletních lokalit. A ačkoliv trampy nahradily spíše rodiny s dětmi nebo cyklisté, romantika rozeklaných vápencových strží zůstává. 
Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Před 50 lety vznikla chráněná krajinná oblast Český kras. 130 km čtverečních lomů, krasových jeskyní, skalnatých stepí, roklí i hustých lesů nebo skal zdech beroucími výhledy, je dnes jednou z nejvyhledávanějších středočeských výletních lokalit. Ačkoliv trempy nahradili spíše rodiny s dětmi nebo cyklisté. Romantika rozeklaných vápencových strží zůstává. Ochráncům přírody se za uplynulých 50 let podařilo zavést řadu záchranných programů pro hmyz, savce nebo vzácné rostliny, z nichž některé jinde v Česku než právě v Českém krasu nenajdeme. V dnešní na to, že si popovídáme také o tom, co obnášelo vyhlášení CHKO v dobách tvrdé normalizace. Od mikrofonu zdraví Ondřej Novák. Na turnaji.

  • V Českém krasu najdeme skoro 700 jeskyní a bezpočet vápencových lomů, které pomohly odkrýt bohaté fosilní nálezy vypovídající o tom, jak vypadal život před stovkami milionů let. Kromě zkamenělina a neživé přírody ale v Českém krasu najdeme i třeba 20 druhů lučních a lesních orchidejí. A jak říká vedoucí Správy CHKO Český kras František Pojer, ochranáři se snaží ohroženým druhům pomoct prostřednictvím záchranných programů.

  • Když bychom vyhodnotili těch 50 let od roku 72 do roku 2002, ten účinek ochrany je různý, ale je to zčásti obecným vývojem přírody. Znamená klimatická změna velká změna v krajině i v lese. A něco se nám daří zachraňovat díky tzv. záchranným programům nebo regionálním akčním plánu. Já bych zmínil asi možná nejdříve to, co se nám zatím nedaří, ale doufám, že se to posune. A to je sysel obecný. To je druh, který před 50 lety byl víceméně škůdcem zemědělského hospodaření, téměř vymizel. A v posledních desetiletích už máme jenom jednu lokalitu, která je sysly louky u Loděnice. Tam to vypadalo docela dobře. Před těmi 10 lety tam bylo 40 50 jedinců, ale v posledních asi 5, 6 letech to klesalo a v tom loňském roce už tam bylo jenom několik jedinců, a tak v rámci záchranného programu pro celou ČR byli přivezeni odjinud a vypustili jsme 20 jedinců a ještě v letošním roce bude dalších 20 a pak ještě 20. Takže to je taková zatím situace, o které nevíme ještě, jestli to bylo úspěšné. Ono to vypadá, že přivezeme sysly a pustíme ven nebo jámy, kde housenky nebo vajíčka motýlů a že to bude v pořádku. Ale aby toto mohlo nastat, tak je potřeba nejdřív připravit tu lokalitu, zejména hmyz. Jsem si tam i tu živnou rostlinu a pro ty si šli. Tam je zase zásadní, aby ta lokalita byla buď vysečená, nebo vypasená.

Ostatní také poslouchají