Náš host
Historii stříbrského hornictví je nutné překládat ze švabachu, říká Karel Neuberger
Náš host
Plzeň
Píše knihy o hornictví ve Stříbře a do studia nám přinesl už sedmnáctou v pořadí: Královská dědičná štola sv. Prokopa.
Stanislav Jurík
Přepis epizody
-
Za chvilku bude čtvrt na 11. Nejvyšší čas se přivítat dnešního dopoledního hosta. A tím je Karel May, velký spisovatel a historik ze Stříbra. Vítejte ve vysílání. Dobrý den. Děkuji.
-
Krásné dopoledne. Přijel jste ze Stříbra už poněkolikáté do rozhlasu. Jsme za to rádi. A máte další důvod. Další knížku o hornictví. Budeme se o ní za chvilku bavit. Jmenuje se královská dědičná štola svatého Prokopa a skoro se mi nevešla na stůl tady mezi všechny ty knoflíky a hip látka. Tak je o čem povídat. Ale nejdřív pro ty, kteří vás třeba vůbec neznají. Jak jste se dostal vůbec k psaní jako aktivní Horník?
-
V roce 2006, už nevím, jak je nebo čí to byl nápad. Prostě najednou jsem si říkal, že píše se v Kutné Hoře o Jihlavy nebo Příbrami. To jsou samozřejmě nejznámější naše bonnská města a stříbro, který de facto historií je ještě před nimi, ale mělo asi smůlu na Báňské úředníky a na spisovatele, kteří o stříbře moc nepsali. Anebo potom až takto 18. 19. století, i když popisoval hlavně Stříbrský minerály. A tak jsem si říkal, že by bylo dobrý, kdyby ve Stříbře zase vznikla nějaká nová kniha. No a tak jsem se do toho tak dál, že? A víte, že de facto po nějakých 18 letech je 17 a knížky, ono to s nárok co rok.