Mozaika

The Crown. Netflix představil pátou řadu sledovaného britského seriálu Koruna

Mozaika

The Crown. Netflix představil pátou řadu sledovaného britského seriálu Koruna
Elizabeth Debicki jako princezna Diana v seriálu Koruna (The Crown, Netflix, 2022)

Vltava

Fanoušci populárního britského seriálu The Crown – v českém znění jako Koruna – se před nedávnem dočkali páté řady. Popisuje mimo jiné nepodařené manželství Diany a Charlese a divoká 90. léta v britské královské rodině. Seriál, který uvádí platforma Netflix, zhodnotí publicistka Jana Podskalská.
Jana Podskalská

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Fanoušci populárního britského seriálu Král v českém znění jako koruna se před nedávnem dočkali páté řady. Popisuje mimo jiné nepodařené manželství princezny Diany a prince Charlese a také 90. léta v britské královské rodině. Seriál, který uvádí Netflix, teď u nás ve studiu zhodnotí naše spolupracovnice, filmová kritička Jana Podskalská. Dobré ráno. Dobré ráno.

  • Nová série zatím budí rozporuplné ohlasy, ať už kvůli brzké premiéře po smrti Alžběty druhé, v horší kvalitě dílů nebo skandálům, které seriál připomíná. Sdílíte Jano, tuto kritiku?

  • No, musím říct, že do značné míry ano, i když je potřeba trochu rozlišovat. Samozřejmě, že emoce samotných Britů jsou daleko zjitřenější než třeba ostatních evropských nebo jiných diváků. Je pravda, že skutečně to načasování seriálu je asi diskutabilní, protože přichází prakticky osm týdnů po úmrtí panovnice Alžběty druhé a její rodina stále ještě truchlí. A to se totéž se týká většiny britské veřejnosti. Nicméně to je, to je jedna kapitola. Druhá se týká opravdu kvality těch scénářů. A tentokrát musím říct, že skutečně hodně kolísá. Je to, je to tak, že než ten seriál se vlastně rozběhne, tak 1. 3 až čtyři díly skutečně působí takovým trošičku, řekla bych, dietním dojmem. Ona je potřeba říct, že vlastně ty předchozí série vysoce zvykli na to, že to byl velmi dramatický seriál, který se ohlížel prakticky i za historii Velké Británie, řešil různé konflikty ostrovní a v tom velmi silné momenty, které kolikrát člověk ani vlastně neznal tak tak tak dokonalé jako třeba britští historici, takže nám to otvíralo spoustu zajímavých prostorů, které jsme dosud neznali z britské historie. Teď se vlastně přesunul ten děj do 90. let, kde už je těch dramatických událostí méně. Navíc jsou to kauzy, které jsou spíše takové trochu po povrchu a a řada lidí, hlavně už z nás médií, takže ono to vlastně není ani nijak překvapivé v řadě v řadě míst.

Více z pořadu