Leonardo Plus

Zemědělství dnes stojí na sprintu. To zvládnou naše půdy, ale ne ty v tropech, porovnává vědec Frouz

Leonardo Plus

Zemědělství dnes stojí na sprintu. To zvládnou naše půdy, ale ne ty v tropech, porovnává vědec Frouz
Orná půda

Plus

„Na světě je deset až padesát tisíc rostlin, které bychom mohli jíst. A my z nich domestikovali jen jednu až dvě stovky. Z nich kukuřice, rýže a pšenice tvoří víc než polovinu naší obživy,“ vypočítává v Leonardu Plus ekobiolog a spoluautor knihy Aplikovaná ekologie Jan Frouz. Prvních dvacet druhů z námi domestikovaných rostlin jsou většinou jednoleté rostliny. Nebo víceleté, které jsme se ale naučili pěstovat jako jednoleté, například to jsou bavlna nebo brambory.
Štěpán Sedláček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jako biolog se věnuje ekosystémové ekologii, ale jeho hlavní parketou je budoucí život skrytý pod našima nohama, přesněji řečeno v půdě, i jeho interakce s rostlinami. Vedle toho je spoluautorem nové knihy s názvem aplikovaná ekologie, kde se snaží zohlednit sílící vliv člověka na různé vrstvy a funkce naší planety a krajiny je. O tom bude řeč v dnešním pořadu. Pozvání do studia přijal prof. Jan Frouz. Ptát se bude a objevný poslech přeje Štěpán Sedláček.

  • Leonardo.

  • Hostem pořadu je prof. Jan Frouz, který působí na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a také působí v Biologickém centru Akademie věd ČR, kde je ředitelem výzkumné infrastruktury. Sova, která zkoumá vztahy mezi vodními a půdními ekosystémy napříč několika obory. Vítejte. Dobrý den. Kartou vaší specializací je tedy zejména půda včetně role půdních organismů. Máte vy sám mezi těmi organismy v půdě nějakého favorita? Půdní organismus, pro který máte, řekněme slabost?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají