Leonardo Plus

To, že něco technicky umíme, neznamená, že to musíme dělat, říká o zásazích do DNA porodník

Leonardo Plus

To, že něco technicky umíme, neznamená, že to musíme dělat, říká o zásazích do DNA porodník
Chromozom (ilustrační foto)

Plus

Lze do lidské genetické informace zasahovat a upravovat tak naše vlastnosti? Jak se můžeme dívat na aktuální čínský pokus změnit lidskou DNA u dvojice lidských embryí?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co všechno ovlivňuje složení naší DNA? Lze do lidské genetické informace zasahovat a upravovat tak naši inteligenci, vzhled nebo rezistenci vůči chorobám? Do jaké míry by se mohlo lidstvo cílenými zásahy do DNA vylepšit? Na všechny tyto otázky, doufám, najdeme odpovědi v příštích minutách v pořadu Leonardo + s prof. Jaroslavem Petrem. Přínosný poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo plus.

  • K. A tak. A tak se jmenoval americký na Oscara nominovaný film z roku 1997, odehrávající se v daleké a mrazy v budoucnosti. Lidé v ní vznikají ve speciálních šlechtí ranách coby výsledky výzkumu genetických inženýrů. A existuje jen pár posledních jedinců, kteří byli zplozeni přirozeným způsobem. Ti jsou ovšem vnímání jako nedokonalý a méněcenní. Nevím, jestli si na tento film vzpomínáte, ale vyvolal tehdy řadu diskusí a polemik. Málokdo ovšem tehdy tušil, že za 22 let se sci-fi stane realitou. Číňané totiž na podzim de facto zahájili skutečnou éru umělého šlechtění lidské rasy prostřednictvím cílených zásahů do DNA. A dvojčata s takto upravenou genetickou informací už jsou na světě. A nám s prof. Jaroslavem Petrem tedy nezbývá, než se zamyslet nad tím, kam tento krok lidstvo dovede. K mi dnes, pane profesore, otevřeme téma, na které já jsem se nesmírně těšila, jemuž vy se velmi dlouhou dobu věnujete a které je upřímně řečeno nejenom u nás v republice, ale celosvětově velmi kontroverzní, a to jsou genetické úpravy člověka. Vás k tomu přimělo k tomu, že jste navrhl, abychom se o tom bavili, v to, že Číňané ohlásili poměrně velký průlom tady v této oblasti. Ale pojďme si nejprve říci něco o vás a o tomto tématu. Kdy jste se s ním poprvé setkal a jak se, dejme tomu, od té doby proměnil váš názor vlastně na eugeniku? Použijeme ten termín, přestože není úplně populární.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají