Leonardo Plus

Zapomněli jsme, že půda je grunt, i když jsme ještě nedávno žili ve stínu hladu, říká Václav Cílek

Leonardo Plus

Zapomněli jsme, že půda je grunt, i když jsme ještě nedávno žili ve stínu hladu, říká Václav Cílek
Václav Cílek a Lucie Výborná

Plus

Ne nadarmo se říkalo zemědělským statkům grunt, přičemž půda je jeho základním kamenem. Jaký vztah k půdě má moderní člověk a jak se liší od vztahu našich předků? „Co se vytratilo, je vztah k půdě jako k živitelce,“ říká v pořadu Leonardo Plus. Podle něj byla dříve půda a potraviny pro všechny lidí všech věků to nejzákladnější, o co se snažili. „I v dobrých letech zemědělství pracovala s přebytky okolo 10 procent,“ poukazuje.
Ondřej Čihák, Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Na černém poli. Pšenička se rodí u hory, hory. Hluboko budeš mít kasy. Vysoko, kde mají malou hromadu hnoje, tam dceru nevydávej. Tato česká přísloví týkající se hospodaření s půdou chápeme dnes především jako útvary lidové slovesnosti, které nás s odstupem staletí nejednou pobaví. Může se ale stát, že ještě rádi oprášíme. Přece jen vystihují ověřené zásady jaksi zbytečně neničit půdu, na které budeme čím dál závislejší. Nad významem půdy a také nad významem poznávání půdy se zamyslí hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek. Dobrý den. Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo plus.

  • Pane Cílku, vy už se víc jak půl roku zabýváte půdami, tím, jakou roli hrály v životě civilizací a tím, jakou by si zasloužili péči. Proč myslíte, že to téma, které je hodné pozornosti, třeba právě teď?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají