Leonardo Plus

Václav Cílek: Když mluvíme o vodě, myslíme si, že jedno velké opatření zabere. Ne, ukazuje historie

Leonardo Plus

Václav Cílek: Když mluvíme o vodě, myslíme si, že jedno velké opatření zabere. Ne, ukazuje historie
Geolog Václav Cílek

Plus

„V současné době máme pocit, že je nadbytek potravin, protože samoobsluhy jsou plné a jídlo je v dnes nejlacinější za mnoho století,“ říká geolog Václav Cílek. V Leonardu Plus vysvětluje, jak se různé civilizace snažily zabránit erozi a jak se kvalita zemědělství projevovala na stavu společnosti. 
Ondřej Čihák, Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Erozi půdy většinou vnímáme jako přirozený jev, kterému nelze úplně zabránit. Vítr a voda půdu vždycky odnášeli a člověk může tento proces snadno urychlit anebo s velikým úsilím zpomalit. Zkusme se ale podívat na erozi půdy jako na důležitého hybatele dějin. Příběh starého Říma anebo příběh osidlování amerického jihozápadu tak dostane úplně jiný spád. Antický Řím nebo Spojené státy se ukážou jako překvapivě zranitelné země. Nad tím, jak to může dopadnout, když z půdy čerpáme na dluh, se zamyslí hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek. Dobrý den. Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo plus.

  • Pane Cílku, my dnes navazujeme na předchozí vydání pořadu Leonardo. Plus. V něm jsme přiblížili postavu agrárního analytika Herberta Baker, který zastával klíčovou roli při plánování toho, jak nasytit nacistické Německo a navrhl šílený plán na vyhladovění Ukrajiny.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají