Leonardo Plus

Ruský modul Nauka nekontrolovaně roztočil ISS, hrozilo její rozlomení, popisuje popularizátor Majer

Leonardo Plus

Ruský modul Nauka nekontrolovaně roztočil ISS, hrozilo její rozlomení, popisuje popularizátor Majer
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) nad Brazílií (archivní foto)

Plus

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) byl na konci července připojen nový ruský modul Nauka, což ale způsobilo potíže. „Problémy modulu Nauka v posledních letech by vydaly na samostatný pořad, bylo jich neskutečně mnoho,“ říká host Leonarda Plus popularizátor kosmonautiky Dušan Majer ze serveru Kosmonautix.cz.
Ondřej Čihák, Ondřej Novák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Smíru se poprvé podívala kosmická loď složená pouze ze samých amatérů bez profesionálního kapitána. Řeč bude v dnešním Leonardo + o misi inspirovat. Fór, kdy čtveřice Američanů strávila tři dny na oběžné dráze ve výšce skoro 600 km, a to kvůli charitativním účelům. V dnešní hodince vesmíru a kosmonautiky se podíváme také na nový ruský modul nauka, který byl nedávno konečně připojen k ISS a popovídáme si o tom, jaké problémy museli sovětští vědci a inženýři vyřešit při zprovozňování této nové části Mezinárodní vesmírné stanice. Příjemný poslech přeje Ondřej Novák.

  • Leonardo.

  • V dnešním Leonardo plus teď vítám jako už tradičně popularizátora kosmonautiky Dušana Majera ze serveru kosmonautek. Jsem CZ. Dušane, zdravím vás do Jihlavy. Krásný den. 16. září se do vesmíru vydala raketa Falcon devět s kosmickou lodí Crew Dragon. Mise byla zajímavá tím, že na palubě byla čtveřice Američanů, kteří do vesmíru mířili kvůli charitě. Dušane, pojďme se prosím shrnout, o co přesně v této misi jménem inspekce informovalo?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají