Leonardo Plus

Po starých stezkách se šířilo křesťanství i mor. Cesty vždy přinášejí dobré i špatné zprávy, věří Václav Cílek

Leonardo Plus

Po starých stezkách se šířilo křesťanství i mor. Cesty vždy přinášejí dobré i špatné zprávy, věří Václav Cílek
Václav Cílek a Lucie Výborná

Plus

„Jantarová stezka je pro Moravu záležitost národní identity skoro jako Cyril a Metoděj,“ tvrdí geolog Václav Cílek. Historicky chápaná Morava je územím kolem stejnojmenné řeky Moravy. „A je vlastně jedním velkým údolím, které spojuje Rakousko a Polsko. A my jsme průběžně udělali profil terénu od přístavu Aquileia u Jadranu až po Balt, přesněji po Gdaňsk.“

 
Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V souvislosti se zhoršující se kondici naší planety nás stále více zajímá, odkud a jakými cestami se k nám dostává zboží, často až z druhého konce zeměkoule. Řešíme trasy a stopy velkých kontejnerových lodí, které dělají dopravu daleko víc špinavou než drahou. V minulosti tomu bylo spíše naopak. Zboží se dalo připravovat jen v malém množství a doprava mohla jeho výslednou cenu prodražit třeba až o třetinu. Mapování těchto starých cest je jedním z oboru historie, který si v mnohém nezadá s detektivní činností. Podle jakých indicií se dají trasy starých cest v krajině odhadnout, neznačí hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek.

  • Dobrý den. Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo plus.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají