Leonardo Plus

O tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse a dlužno říci, že také spory

Leonardo Plus

O tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse a dlužno říci, že také spory
Návrh Vltavské filharmonie v Praze od Bjarke Ingels Group (BIG)

Plus

Jedni tvrdí, že Praha je jedna z mála metropolí, které zoufale chybí dotek opravdu moderní současné architektury a stává skanzenem. Druzí tvrdí, že Praha je z urbanistického hlediska natolik výlučný, že by její tvář excentrické nové stavby poškodily.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Tom, jak vypadá současná architektura hlavního města Prahy, se vedou léta diskuse a dlužno říci, že také spory. Jedni tvrdí, že Praha je jedna z mála metropolí, které zoufale chybí dotek opravdu moderní současné architektury a že se Praha stává skanzenem. Druzí tvrdí, že Praha je z urbanistického hlediska natolik výlučný, že by její tvář excentrické nové stavby poškodily. Stačí vzpomenout na nesmiřitelné spory, které vznikly kolem návrhu nové Národní knihovny nazývané blob. Do 10 let by ale všechno mělo být jinak. V Praze na pozemku kolem stávající stanice metra Vltavská by měla vyrůst nová koncertní síň, tzv. vltavská filharmonie. A o tom, zda a jak a kde Prahu změní, budeme dnes pátrat s historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači, není to tak dlouho, co jsme s mým tradičním průvodcem světem zajímavé architektury, historikem architektury Zdeňkem Lukešem natáčeli o pražském Rudolfinu. Bavili jsme se o této v mnoha ohledech velmi unikátní koncertní síni a pan Zdeněk tam tehdy prohlásil, že doufá, že se brzy dočkáme úplně nové koncertní síně tady v Praze. A jeho slova se naplnila a čas nového koncertního sálu nastal. Já vás moc zdravím, pane Zdeňku. Dobrý den. Dobrý den. Měli bychom říci také posluchačům, kde se právě nacházíme. My jsme totiž teď právě v tom místě, kde by měla ta nová koncertní Vltavská filharmonie vyrůst. Vy jste mluvil při tom našem putování Rudolfinem o tom, že jste sám zvědav, jak dopadnou ty výsledky toho výběrového řízení, ale k těm se ještě dostaneme. Zkusme si nejprve popsat to místo, kde se nacházíme. My tady sice sedíme na trávě, kolem nás jsou nějaké stromy, ale to, co vidíme před sebou, tedy úplně vábně nevypadá.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají