Leonardo Plus

Na procházce za architektonickými skvosty pražského Smíchova

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Leonardo Plus

Na procházce za architektonickými skvosty pražského Smíchova
Leonardo Plus

Plus

Spolu s historikem Zdeňkem Lukešem se podíváme do čtvrti s dělnickou pověstí, kde je ale spousta perel secese i funkcionalismu, včetně prvorepublikových vil, které za totality obsadili komunističtí funkcionáři. Moderuje Markéta Ševčíková.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Která část Prahy máte svou dělnickou pověstí? Přestože v ní lze najít velmi elegantní vilové čtvrti, kde stojí impozantní funkcionalistické vily, které za totality obsadili vrcholní komunističtí funkcionáři, a kde je možné najít dům, který stvořil otec režiséra Miloše Formana? O tom všem bude řeč v dnešním putování za moderní architekturou s historikem Zdeňkem Lukešem. Od mikrofonu vás zdraví a inspirativní poslech přeje Markéta Ševčíková. Leonardo.

  • Na úvod malá a velmi jednoduchá hádanka. Která část Prahy je pojmenována podle radostné činnosti? Asi není těžké uhodnout, že jde o Smíchov, ale nutno přiznat, že skutečný prapůvod tohoto názvu dnes nelze spolehlivě doložit. Podle starodávné legendy se na tomto místě smál Horymír, když si na Šemíkovi skokem z Vyšehradu a přeplaváním Vltavy zachránil život. Podle jiného výkladu získal majitel tohoto území už ve 14. století královské povolení k chovu ovcí, koz a dobytka. No a ze sousloví smích chovat vznikl Smíchov. Jiné prameny zase tvrdí, že pozemky v této lokalitě koupil v 15. století jistý Jan smíchovský a podle něho se celé území nazývá. Na každý pád je Smíchov oblastí velmi historickou. V místě, kde se dnes rozkládá, měl mít už ve 13. století korunovační obřad a hostinu Václav druhý a dvorec tam vlastnil i král Jan Lucemburský. My se ale při dnešním výletě soustředíme na architekturu, která má označení moderní a jde o terminus technicus označující architekturu přelomu 19. a začátku 20. století. A vypravíme se za ní právě na Smíchov, kde byste původně asi žádné velké perly funkcionalismu či secese nehledali. Ovšem za chvíli sami uslyšíte, jaká překvapení vám může nabídnout i čtvrť, která měla léta označení jako dělnická a k procházkám příliš nelákala.

  • My vás, milí posluchači, zdravíme na naší první procházce vycházce za moderní architekturou v roce 2020. Jsem tady samozřejmě spolu s historikem architektury a naším pravidelným průvodcem Zdeňkem Lukešem. Dobrý den, pane Zdeňku. Dobrý den. A měla bych posluchačům říci, že jsme v dosti zvláštní lokalitě. Nad námi se tyčí strahovský stadion. Jsme na Praze pět a mně osobně by nikdy nenapadlo se sem právě do těchto míst jít procházet. To, že tady jsme, není náhoda. Znamená to, pane Zdeňku, že se je to takové předznamenání našich letošních architektonických pořadů, že budeme objevovat místa, která jsou veřejnosti méně známá nebo úplně neznámá, že budeme hledat takové skryté poklady.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají