Leonardo Plus

Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem

Leonardo Plus

Na mytické hoře Blaník s popularizátorem vědy Václavem Cílkem
Stovky lidí chodí na silvestrovskou procházku na horu Blaník

Plus

Popíše fenomén oblasti Středočeského masivu z mnoha kulturně-historických, ale také přírodovědných úhlů pohledu. A řeč bude také o bájích a pověstech, která jsou s horou Blaník spojené. S mikrofonem ho doprovází Tereza Hrstková
Tereza Hrstková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Už více jak dva roky oficiálně existuje poutní cesta spojující dvě pravděpodobně nejznámější české mytické hory, totiž Říp a Blaník. Na Říp se nejvíce poutníků vypravuje na svatého Jiří a ve státní svátky. Na Blaníku se tvoří fronty zejména na Silvestra, kdy odtud lidé vysílají prosby k Novému roku a k bájným Rytířům ukrytým hoře. Abychom lépe porozuměli tomuto fenoménu, stojí zato si Blaník zařadit do kontextu dalších mytických míst. Jinde na světě nejde ani zdaleka o jediné nebeské rytíře ukryté v Hoře, jak připomene hlavní host dnešního pořadu Václav Cílek. Dobrý den.

  • Dobrý den. Od mikrofonu zdraví Tereza Hrstková.

  • Leonardo.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají