Leonardo Plus

Mateřská láska jde u pavouků doslova až za hrob, tvrdí vědec Jaroslav Petr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Leonardo Plus

Mateřská láska jde u pavouků doslova až za hrob, tvrdí vědec Jaroslav Petr
Arachnofobie

Plus

Jak vzniká pavoučí síť a proč jsou tito živočichové pověstní kanibalismem? Platí pravidlo podle kterého jsou samečci vždy menší než samičky? A jsou pavoučí mámy „matky samoživitelky“?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Žiji tu s námi od časů karbonu, a přesto nevyhynuli. Dokáží se přizpůsobit jak extrémním mrazům, tak extrémnímu žáru a suchu. Přestože jsou od dětství kanibalové a požírají se navzájem, jsou jedněmi z evolučně nejúspěšnějších živočichů na planetě, a ač nepatří mezi obratlovce, tvoří nejdůmyslnější strategie při námluvách, zakládání potomstva i stavbě obydlí. Vítejte u speciálního vydání Leonarda +, které by dnes mohlo nést podtitul arachnolog. Chvíli a s prof. Jaroslavem Petrem se totiž budeme věnovat jednomu jedinému živočichovi, který je ovšem natolik výjimečný, že si speciální pořad zaslouží. Ve světě pavouků vás zdraví a vítá Markéta Ševčíková. Leonardo. Plus.

  • Pane profesore, nebývá u nás úplně zvykem při našem putování světem přírody a biologie vůbec, abychom se úzce věnovali jednomu jedinému druhu. A vy jste říkal, že pavouci si to rozhodně zaslouží. Takže čím si u vás vysloužily tady toto privilegium?

  • No, oni ti pavouci, to není jeden druh, té obrovská skupina živočichů dneska jí známe 47000 druhů a jediný, co víme je, že je neznáme všechny. Takže v odhaduje se, že by na světě mohlo žít dejme tomu 90000 druhů pavouků. A jsou to živočichové, který jsou neuvěřitelně zajímavý. Jsou úspěšní evoluční, protože když se někdy hanlivě o někom říká, že je staré jako černý uhlí, tak Vojtěch pavoucích to platí, protože první pavouci se objevily v karbonu, to znamená, žili v době, kdy tady rostly ty obrovský přesličky a plavuně. A vod té doby vydržely všechny ty velký masakr, který třeba zahubily dinosaury, tak ti pavouci to krásně vydržely a zůstali tady do dneška. Takže už toto je na nich hrozně zajímavý. A oni jsou teda zajímavý i z toho důvodu, že jsou to živočichové, který jsou opravdu rozšířený po celým světě s výjimkou Antarktidy. V Antarktidě je najdeme, ale většinou jsou mrtví, protože oni se tam dostanou jako černí pasažéři. Často nedobrovolně, protože si je tam nějaký ten výzkumník přiveze v bagáži a oni tam zmrznou. Ale jinak skutečně na severu severní hranice rozšíření pavouků sahá někam k Zemi Františka Josefa, což je 8, 10. stupeň severní šířky a dolů to jde až po ohňovou zemi. Takže v celém tomto rozsahu tam jsou. Jsou od hladiny mrtvého moře, což je nejnižší místo na světě, až po himalájské vrcholky. Takže když si představíme skupinu živočichů, která je schopna obsadit takto široký spektrum nejrůznějších prostředí, tak určitě jsou zajímaví.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají