Leonardo Plus

Marek Vácha: Vakcína už je dost vyzkoušená. Chápu, že kvůli společenské soudržnosti se nebude očkovat povinně

Leonardo Plus

Marek Vácha: Vakcína už je dost vyzkoušená. Chápu, že kvůli společenské soudržnosti se nebude očkovat povinně
Marek Orko Vácha, kněz a biolog

Plus

Některé evropské státy přistoupily k povinnému očkování proti covidu-19 alespoň části obyvatel, Česko to zatím jen zvažuje. „Člověk, pokud jen trochu rozumí vědě a imunitnímu systému na středoškolské úrovni, tak si řekne: Ano, toto chci. Máme tu pandemii, která zabíjí, koneckonců i u nás zabila více než 36 tisíc občanů. Máme-li protilátku, pojďme ji použít,“ říká etik, kněz a poradce ministra zdravotnictví Marek Orko Vácha. Jenže povinné očkování je také politická otázka. 
Štěpán Sedláček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vakcinaci či očkování. Čím dál, tím důmyslnější způsob, jak připravit lidský organismus na obranu proti nejrůznějším infekčním chorobám. Ty ve výsledku může očkování zcela vymýtit, jako se to povedlo v případě pravých neštovic. Vakcinaci ovšem od počátku vzbuzuje mezi lidmi protichůdné postoje, naději i nedůvěru i řadu etických otázek. V poslední době o nich slyšíme zejména ve spojení s koronavirem SARS-CoV-2 a onemocněním COVID-19 a novými vakcínami, které věci vyvinuly nebývale rychle. Doposud je toto očkování v Česku dobrovolné, ale podle vyhlášky schválené minulou vládou by mohlo být od března pro část populace povinné. Různé aspekty očkování v dnešním pořadu rozebere přednosta ústavu etiky na třetí lékařské fakultě Univerzity Karlovy a katolický kněz Marek Vácha. Podnětný poslech vám přeje Štěpán Sedláček.

  • Leonardo.

  • Dnešním hostem je bioetik a kněz Marek Vácha. Díky, že jste přijal pozvání do studia. Děkuji za pozvání. Který výraz vy osobně preferujete očkování nebo vakcinace?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají