Leonardo Plus

Pevné a lehké kosti, účinnější svaly a plíce, bleskurychlý mozek, chválí létající ptactvo biolog Petr

Leonardo Plus

Pevné a lehké kosti, účinnější svaly a plíce, bleskurychlý mozek, chválí létající ptactvo biolog Petr
Poznáte kosa podle zpěvu?

Plus

„Ptačí křídlo je velmi složité a dá se říct, že dodnes nevíme, jak přesně funguje,“ tvrdí v pořadu Leonardo Plus biolog a genetik Jaroslav Petr. Jak vlastně ptáci létají a jak je k tomu jejich tělo přizpůsobeno?
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jde. Odjakživa snili o tom, že budou létat jako ptáci. A odjakživa si také kladli otázku, jak na to. Jedni skákali z věží a mávali přitom napodobeninou křídel, jiní se snažili vynést do vzduchu pomocí draků nebo syn snášet prostřednictvím padáků. Nakonec skončily u létajících strojů neboli letadel. Ovšem nikdy nedokázali ptáky napodobit v jejich přirozenosti a nedokázali se vznést pomocí vlastní síly. A není ani divu. Pouhá křídla totiž k létání nestačí. Je zapotřebí přizpůsobení celého organismu k letu, schopnost ovládat křídla podle účelu a stylu letu, umět pracovat s peřím a navíc dokázat hospodařit s dechem a energií. Létání obratlovců, konkrétně ptáků, je pro vědce stále záhadou, a proto se jí dnes pokusíme rozluštit s biologem a genetikem Jaroslavem Petrem. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači, my vás zdravíme spolu s biologem a genetikem, prof. Jaroslavem Petrem. Dobrý den. Dobrý den z jednoho z jeho pracoviště. Nacházíme se v Praze-Uhříněvsi ve Výzkumném ústavu živočišné výroby. Ale dnes se budeme bavit o obratlovcích, které vy tady asi úplně ne zkoumáte, nebo ano, pane profesore? Došlo? Tak drůbež se tady vždy vyzkoumala, protože dvě třetiny veškerého po zemského ptactva je drůbež domácích obrana a jenom třetina vrabců až po pštrosi a tučňáky a já nevím, albatrosy všecko. Tak to je jenom třetina. Kdybychom to dali všechno na hromadu a zvážili jsme to tak, že té drůbeže je dneska na světě v obrovský množství a jsme z toho živí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají