Leonardo Plus

Klimatolog Tolasz: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu

Leonardo Plus

Klimatolog Tolasz: Snaha zatím na poklesu emisí vidět není. K uhlíkové neutralitě potřebujeme i krajinu
Oheň, pálení trávy, požár

Plus

Přestože se lidstvo globálně snaží o snižování emisí skleníkových plynů a uzavírá k tomuto účelu různé dohody, za posledních třicet let k žádnému globálnímu snížení nedošlo, upozorňuje klimatolog Radim Tolasz: „Lidstvo ročně vyprodukovává neuvěřitelných 60 gigatun skleníkových plynů. To je za posledních deset let nárůst o dvanáct procent.“
Štěpán Sedláček

Hosté Leonarda Plus jsou:
Radim Tolasz, český zástupce při Mezivládním panelu pro změnu klimatu OSN (IPCC), klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu
Petr Havlík, odborník na ekosystémový management a přírodní zdroje z mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu ve Vídni

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Emise skleníkových plynů v uplynulých dekádách dosahovaly rekordních hodnot a podněcují zrychlující zahřívání planety. I na to upozorňuje nová zpráva mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC. V tomto desetiletí podle vědců lidstvu rozhodne, jestli se nárůst globální teploty zastaví na bezpečnější úrovni pod dvěma stupni ve srovnání s před průmyslovým obdobím a pak bude postupně klesat nebo teplota poroste. Dál s tím, že vedle sílících extrémních projevů počasí i klimatu, kterých už jsme svědky, může dojít k překonání bodu zlomu a vychýlení spletité soustavy celoplanetárního systému těžko odhadnutelnou kaskádou tvrdých dopadů na naši civilizaci a nespočet bytostí. Třetí část hodnotící zprávy zveřejněná čtvrtého dubna ovšem také obsahuje nadějné poznatky o tom, že potřebné a rychlé změny napříč sektory od energetiky přes průmysl a dopravu po budovy a každodenní život jednotlivců jsou proveditelné. I o tom bude dnešní pořad, který nabídne rozhovory se dvěma povolanými odborníky. Tím prvním je český zástupce při IPCC, klimatolog Radim Tolaš a druhým expert na ekosystémovým management a přírodní zdroje Petr Havlík z Mezinárodního institutu pro aplikovanou systémovou analýzu ve Vídni, který se jako jediný Čech podílel na přípravě obsahu nejnovější zprávy. Podnětný poslech vám přeje Štěpán Sedláček.

  • Leonardo.

  • Mým prvním hostem je Radim Tolaš z Českého hydrometeorologického ústavu a dlouholetý zástupce Česka při mezivládním panelu pro změnu klimatu OSN. Vítejte. Dobrý den. Pokud byste měl uvést krátký záznam do pomyslné kroniky s tím, že v dubnu 2022 vyšla další zpráva IPCC. Co byste tam pro příští generace vypíchl? Na co byste upozornil?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají