Leonardo Plus

Klimatickou změnu „inženýrsky“ nezastavíme. Můžeme se na ni ale připravit, věří biolog Žárský

Leonardo Plus

Klimatickou změnu „inženýrsky“ nezastavíme. Můžeme se na ni ale připravit, věří biolog Žárský
Led, ledovec, muž

Plus

Jakub Žárský z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy zkoumá mikrobiální aktivitu v ledovcovém prostředí Arktidy. „V ledovcových systémech běžně potkáváme bakterie. Důležitou úlohu hrají také archebakterie, z nichž některé linie dokáží také produkovat metan,“ přibližuje. Zatímco běžně známe metan jako plyn, pod velkým tlakem ledovce se ale chová jako krystalický hydrát. „Je tedy ve spojení s molekulami vody, takže se může pod ledovci hromadit.“
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zdají se být nehybné, ale nejsou. Mají roztodivné tvary. V hlubinách jejich ledové masy je zakletý a ukrytý život. Znají, co je změna skupenství, neboť jsou toho samy důkazem. Ledovce, fenomén, který poutá pozornost vědců, protože v sobě skrývá mnoho tajemství, mnoho informací o planetě Zemi a také mnoho varování, varování pro nás, obyvatele planety rodu homo sapiens. Globální oteplování, o kterém dodnes někteří říkají, že je to chiméra, anebo že vše už tu bylo a planeta tu taky zvládla. Tedy toto globální oteplování má vliv na to, že ledovce, které s námi byly desítky milionů let, odtávají během posledních roků znepokojivou rychlostí. Jak se ledovce vlastně zkoumají a co se z nich dá vyčíst o našich dějin. Hlavními tématy jeho vědeckého bádání jsou ledovce a jejich význam pro biologii. S vědeckou rovinou jeho života se prolíná i rovina osobní, protože manželka Zdenka Sokolíčková, rovněž vědkyně antropoložka, působila dva a půl roku v Arktidě na souostroví Špicberky, kde s ní pobýval i manžel Jakub Žárský a jejich tři děti. Takže pane Žárský, než se dostaneme k tajemství ledovců, dovolte prosím na úvod osobní otázku. Je vědecké manželství opravdu jako obohacující terno, anebo je to o level vyšší stupeň náročnější na soužití než běžná manželství?

  • Já myslím, že každé manželství unikát. V našem případě je celkem jisté, že naše manželství nebo náš vztah je hodně neodborný projekt a tím pádem vlastně naše odbornosti do našeho běžného chodu a o život a moc nezasahují do konce. Vlastně tím, že moje žena je, zabývá se tou oblastí vědy, kterou bychom byl jako humanitní větev a já jsem přírodovědec, tak vlastně v některých věcech opravdu oboustranně žasneme. Třeba když mluvíme o tom, co jeden nebo druhý považujeme za data například, ale samozřejmě sdílíme spolu nějaké příběhy, které vlastně tím naším bádáním vyplouvají na povrch nebo na světlo. A v tom si myslím, že to určitě obohacující je.

  • Když se na to podívám, vy zkoumáte ledovce. Vaše paní zkoumá z antropologického hlediska oblast, kde se ledovce vyskytují. Vy byste mohli napsat dohromady nádhernou knihu. Zajímavou, takovou komplexní.

Více z pořadu