Leonardo Plus

Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Univerzity jsou zavřené a studenti dostávají povolávací rozkazy

Leonardo Plus

Izraelská věda je na světové špičce, teď se ale zastavila. Univerzity jsou zavřené a studenti dostávají povolávací rozkazy
Izraelský voják zajišťuje oblast po smrtícím průniku ozbrojenců Hamásu z pásma Gazy v kibucu Kissufim na jihu Izraele

Plus

Věda a výzkum jsou v Izraeli velmi podporovanými obory. Izrael do nich investuje přes 5,5 procenta HDP, což je v žebříčku celosvětových výdajů významný podíl. Výzkum se ale s probíhajícím konfliktem zastavil. „Většina mých studentů jsou povolaní, čekají buďto na hranici Libanonu, nebo na hranici Gazy,“ popisuje česko-izraelský vědec a pedagog Jakub Abramson z Weizmannova institutu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Či na pořad Leonardo. Plus další z cyklu setkání s významnými českými vědci. Pozvání do něj přijal prof. Jan Konvalinka, ředitel ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. Dobrý den. Dobrý den. V první půlhodině našeho pořadu se budeme věnovat lidské imunitě. Co o ní víme nového a jak tomu přispěl i letošní nebo i dřívější novelisté. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Leonardo.

  • Pane profesore, co dnes víme o imunitě oproti éře, kdy jste ve vašem oboru, začíná?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají