Leonardo Plus

Feromony sice necítíme, ale ovlivňují přímo náš mozek, říká biolog Jaroslav Petr

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Leonardo Plus

Feromony sice necítíme, ale ovlivňují přímo náš mozek, říká biolog Jaroslav Petr
Čich

Plus

Jak ovlivňují feromony zvířata i lidi? O tom jak, co a proč „čicháme“, mluvil v Leonardu Plus biolog Jaroslav Petr.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč člověk nemůže přivést své tělo do režimu hibernace? Jak je možné, že jsou pavouci evolučně tak úspěšní, přestože jsou kanibalové. A jak je to s lidskými feromony? Představují skutečné erotické dráždidlo, nebo už je mi lidé vůbec necítíme? O tom všem bude dnešní speciální vydání pořadu Leonardo +, které vás spolu s prof. Jaroslavem Petrem zavede do světa biologie. Inspirativní poslech přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo plus.

  • Ti, kdož poslouchají náš pořad Leonardo plus pravidelně, už vědí, že pokud je mým hostem prof. Jaroslav Petr, dozvíme se to, co jsme nevěděli ani netušili, a to jak u nás lidech, tak o zvířatech. Letos jsme při našich pátráních zkoumali smyslové vnímání lidí i živočichů, feromony a jejich působení na zvířata i na lidi. A jedno speciální vydání našeho pořadu jsme věnovali také jednomu velmi specifickému živočichovi pavoukovi. Ukázalo se, že v naší populaci je patrně mnohem víc a Rychnov iluze než arch. No v obou. A není vlastně divu. Pavouci si pozornost rozhodně zaslouží. Jsou totiž evolučně nesmírně úspěšní a navíc jsou na planetě už hodně hodně dlouho.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají