Leonardo Plus

Etnolog: Sklizeň obilí bývala práce obřadná až náboženská. Práce začala, až se hospodář pokřižoval

Leonardo Plus

Etnolog: Sklizeň obilí bývala práce obřadná až náboženská. Práce začala, až se hospodář pokřižoval
Sklizeň ozimého ječmene Nedachlebice

Plus

Zatímco pro nás představuje léto čas prázdnin a odpočinku, pro naše předky nastalo období nejtvrdší práce, ale i obřadů a prosperitní magie spojené se sklizní úrody. „Léto bylo završením celoročního zemědělského snažení. Středobodem byly žně, kdy se všichni sedláci snažili co nejrychleji sklidit obilí, aby zbytečně nemoklo, nevypadávalo z klasu. A ve chvíli když se do žní hospodáři pustili, práce musela odsýpat,“ vysvětluje etnolog Martin Šimša.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • S málo čem se lišíme od našich předků tak diametrálně jako ve způsobu trávení léta a začátku podzimu. Během posledních tří století se naše společnost zásadně proměnila, a zatímco pro nás představuje léto čas prázdnin a odpočinku, pro naše předky naopak nastalo období nejtvrdší práce, ale také různých obřadů a prosperitní magie spojené se sklizní úrody. Lišil se ale i život ve městech, v nichž zůstávali především muži, a svůj životní rytmus měnila v létě a babím létě také šlechta. O létě a začátku podzimu za časů našich předků bude dnešní Leonardo + s etnografem Martinem Šimšou. Přínosný poslech vám přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Jak milí posluchači, my vás opět zdravíme ze sídla Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Přesněji řečeno z útrob strážnického zámku. Protože jsme dnes sice chtěli natáčet ve skanzenu, ale je tak extrémně větrno, že bychom se asi s naším dnešním hlavním průvodcem a hostitelem v jedné osobě, ředitelem Národního ústavu lidové kultury Martinem Šimšou. Dobrý den, pane doktore. Dobrý den. Asi moc neslyšeli. My jsme se naposledy viděli před zhruba třemi měsíci, kdy jsme si povídali o tom, co naši předkové v 18., 19. a hlavně na začátku 20. století dělávali. Před těmi letními měsíci, kdy jsme my jsme se všichni těšili na ty letní dovolené. Bavili jsme se o májkách, o nejrůznějších slavnostech, také poutích a slíbili jsme si, že si celé to léto a následující měsíce, které pro nás jsou spojeny s návratem do zaměstnání, s návratem do školy.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají