Leonardo Plus

Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer

Leonardo Plus

Etnolog: Červen a květen byly tradiční měsíce lásky i magie. Církev proto přesouvala mše na večer
Hradec Králové a Pardubice po roce znovu spojí folklór (ilustrační foto)

Plus

Květen a červen byl ještě v 18. a 19. století na venkově obdobím lásky, plodnosti a erotiky. Po májových oslavách je velmi významným okamžikem v tomto čase slunovrat. „Nejkratší noc v roce má ve střední a severní Evropě tradičně obrovský potenciál,“ načrtává ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša a v pořadu Leonardo Plus přibližuje, že naši předkové tuto noc vnímali jako magickou.
Markéta Ševčíková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co se dělo na našem venkově v 18. a 19. století během května a června a co v tomto čase dělávali naši předkové? Co odstartovala tzv. Valpuržina noc, co symbolizovalo stavění májů a jak souviselo s iniciačním sexuálním obřadem pro dívky? Proč byli na jihu a východě naší země žádá nejmladší nevěsty než na západě a severu. Měla větší hodnotu panna nebo dívka se zkušenostmi? Jak byl vybírán nejlepší muž ze všech a jaká mu to přinášelo privilegia. Jak vznikly jízdy králů a proč jsou svatojánské svátky spojeny nejen s ohněm, ale i s vodou. A proč právě při nich docházelo k tolika rituálům spojeným se sexem a erotikou. O tom všem uslyšíte v následující hodině v dalším z dílů cyklu Leonardo plus. Mým hostem bude etnografa, etnolog Martin Šimša a přínosný poslech vám všem přeje Markéta Ševčíková.

  • Leonardo.

  • Tak milí posluchači a já vás zdravím z překrásné scenérie zámeckého parku ve Strážnici. Sedíme s panem ředitelem Národního ústavu lidové kultury Martinem Šimšou. Tady před zámkem. Dobrý den, pane řediteli, vítejte ve Strážnici. Děkujeme. A sedíme tady právě proto, že ve strážnickém zámku sídlí Národní ústav lidové kultury. No a my si dnes uděláme opět výlet do časů našich předků, do 18. a 19. století, částečný století 20. a řekneme si, co vlastně naši předkové dělávali v této době. Musíme se vrátit zhruba o měsíc zpátky na přelom dubna a května. Pro nás, když se řekne Máj nebo květen nebo hlavně první máj, tak okamžitě všem vytane ono máchovské máj, lásky čas. Byl to čas lásky také pro naše předky v 18. a 19. stol.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají