Leonardo Plus

Oční lékař: Tisíce let jsme potřebovali vidět do dálky, teď do blízka. Proto je častá krátkozrakost

Leonardo Plus

Oční lékař: Tisíce let jsme potřebovali vidět do dálky, teď do blízka. Proto je častá krátkozrakost
Oční vyšetření

Plus

„Geny jsou pro zrak důležité, zvláště u těch velkých, extrémních zrakových vad,“ říká v Leonardu Plus Pavel Němec, primář Oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Proto lze například v rodinách s těžkou krátkozrakostí očekávat genetické vlohy pro to, aby se oko dítěte vyvinulo do větší délky, tedy bylo krátkozraké. „Podobné je to u dalekozrakosti, jsou rodiny, které mají menší délky očí, mají mělčí přední komory a mají takzvané plusové dioptrie,“ tvrdí Němec.
Andrea Skalická, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lidské oko je velmi složitý orgán. Jedena z příměrů říká, že funguje jako 3D kamera s mnoha miliony pixelů. Zrak, který je jedním z nejdůležitějších lidských smyslů, ale může postihnout celá řada nemocí. Jejich výskyt se liší i kontinent od kontinentu. Například Asiaty trápí nejvíc krátkozrakost a Afričany zase neléčených šedý zákal. Existují také nějaké typické evropské nemoci? A jaké jsou nejnovější vědecké pokroky v oční medicíně? Nejen o tom budeme mluvit s doktorem Pavlem Němcem, primářem oční kliniky Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Dobrý poslech přeje od mikrofonu Andrea Skalická.

  • Leonardo plus.

  • Hostem Leonarda plus je oční lékař Pavel Němec. Vítejte.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají