Leonardo Plus

Biolog Vácha: Živit se hmyzem dává ekologicky smysl. Odpor proti tomu je otázkou kultury a estetiky

Leonardo Plus

Biolog Vácha: Živit se hmyzem dává ekologicky smysl. Odpor proti tomu je otázkou kultury a estetiky
Marek Vácha

Plus

Ačkoliv je to pro euroamerickou civilizaci tabu, konzumace hmyzu čili entomofágie dává obrovský smysl nejen z hlediska ekologie, tvrdí biolog a teolog Marek Vácha.„Všechno je v hlavě. Indové se na nás koukají skrz prsty, protože jíme hovězí, Židé a muslimové, že jíme vepřové. Asiaté si říkají, co jsme to za lidi, když konzumujeme něco tak krásného jako králíci,“ upozorňuje v pořadu Leonardo Plus vědec.
Eva Hůlková, Ondřej Čihák

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Úsloví o louskání suchých švábů mělo vždycky poněkud pejorativní nádech. Teď se ale zdá, že by mohlo dojít i zcela věcného naplnění a stát se součástí našich životů. Šváby, chrousti, mravenci a jejich larvy, kobylky a různí červi jsou skloňování vědeckou komunitou čím dál více jako super potravina. Čeká nás v brzké budoucnosti potravinová revoluce. Překonáme vnitřní zábrany a zařadíme hmyz i na evropský jídelníček. A co vlastně víme o hmyzu, této nejvíce různorodé skupině živočichů na světě? Zeptám se biologa Marka Váchy, hosta dnešního vědeckého rozhovoru Leonardo. Plus. Od mikrofonu zdraví Eva hůř.

  • Leonardo plus.

  • Tak tedy ještě jednou ve studiu vítám Marka Váchu, přednostu ústavu etiky a humanitních studií třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy, přírodovědce, teolog a spisovatel, pedagog a specialistu na evoluční biologii, lékařskou a enviromentální etiku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají