Laboratoř

Zuby mořských ryb z Izraele potvrzují starověké obchodní cesty

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

Zuby mořských ryb z Izraele potvrzují starověké obchodní cesty
Rybář

Plus

Nálezy rybích zubů z laguny u Sinajského poloostrova dokládají, že v těchto oblastech Středozemního moře se obchoduje s rybami už nejméně 3,5 tisíce let. Vzorky pocházely z archeologických nalezišť v různých oblastech Izraele od jihu až po Galilejské moře na severu.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jaké tajemství skrývá ryba zvaná jeskyni k somálským mohli mořští ještěři lovit jako dnešní kosatky? A jak se před pár 1000 lety obchodovalo v dnešním Izraeli. To jsou náměty dnešní diskuse. Je co umělců? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Srdečně vítám v dnešním pořadu neurofyziologa Františka Vyskočila. Dobrý den. Hydrobiolog. A Adama Petruska. Dobrý den. Herce a rozhlasového kolegu Ondřeje Kepku. Krásný den. Na začátku našeho pořadu jsem se zmínila o pro mnohé možná neznámé ryby. Je jeskynní kovy. Somálskem. Je to slepá ryba, která už miliony let žije v jeskyních. No a teď mezinárodní tým vědců zjistil, že kvůli dlouhodobému životu ve tmě ten jeskyni k ztratil schopnost oprav vlastních genů. Totiž naši DNA našim genů škodí ultrafialové světlo, bakterie, houby, rostliny i většina zvířat ty opravy zvládá. Využívá přitom energie viditelného světla. A doteď si vědci mysleli, že jediní, kdo tyto opravy neumí, jsme my savci s placentou. A vida, jeskyní k urně je to podobné. Pročpak asi Adam Petrusek dostává slovo na úvod.

Ostatní také poslouchají