Laboratoř

Ženy mají delší tenké střevo než muži. Přišlo se na to při výuce mediků

Laboratoř

Ženy mají delší tenké střevo než muži. Přišlo se na to při výuce mediků
obraz tenkého střeva

Plus

Délka střev se u různých lidí liší, může jít přitom o statisticky významné rozdíly. Jak plyne ze studie Dukeovy univerzity, například ženy mají tenká střeva delší než muži, což jim usnadňuje trávení.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu věc a umělců. Měl se tentokrát budeme ptát, jestli se dá zbrzdit účinek vysoko tučné stravy. Co dělá tělo s přebytky inzulínu a proč máme různě dlouhá střela. Příjemný poslech od mikrofonu přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Pozvání do našeho pořadu přijali jednak fyziolog Petr Zouhar. Dobrý den. Dobrý den. Václav Veverka, který je molekulární biolog především. Vítejte. Dobrý den. A Markéta Vaňková, spisovatelka a výtvarnice a také popularizátorka vědy. Dobrý den. Strava s vysokým obsahem tuku souvisí s obezitou, cukrovkou nebo ztučněním jater. A kalifornští molekulární biologové se zaměřili na proteinový komplex, o kterém věděli, že tuky ve stravě jeho působení brání. Nakrmili zkrátka myši stravou s 40 procentním obsahem tuku. A když z toho zmíněného bílkovinného komplexu odstranili jedno jeho složku. I na této stravě se buňky myši vrátili k normální energetické rovnováze. Když toto četl molekulární biolog Václav Veverka, tak si pomyslel že to musí být hodně zajímavý důležitý komplex, který hraje s nějakou zásadní metabolickou roli. A podíval jsem se do literatury, podíval jsem se, jak jak vypadá. Já se hodně zabývám strukturou molekul, takže mě zajímalo, jestli se jedná o jednu bílkovinu nebo jestli ta je víc bílkovin dohromady. A také je to enzym, to znamená, že to je sám. Osobně je to komplex, který dokáže modifikovat různé další proteiny. No a to dělá způsobem, že hlídá energetickou rovnováhu v buňkách, hlídá, co se děje, jestli ta buňka má hojnost nebo nedostatek a podle toho potom vydává signály, aby buňka buď to přijímala živiny, anebo naopak, aby se co nejvíc zastavila a šetřila.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají