Laboratoř

Zátka, potrubí nebo šnorchl. Kořeny rýže před suchem i záplavami chrání látka zvaná suberin

Laboratoř

Zátka, potrubí nebo šnorchl. Kořeny rýže před suchem i záplavami chrání látka zvaná suberin
Rýžová terasová políčka

Plus

Rýžové rostlinky se sázejí do vody. Vadí jim ale sucho i záplavy. Nejnovější studie univerzity v Riverside v Kalifornii detailně popisuje, jak jejím kořenům při nedostatku nebo nadbytku vody pomáhá látka zvaná suberin.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co pomáhá rýži odolávat suchu, ale i záplavám? Jak rostliny reagují na dotyk a jak se podařilo nalézt vzácnou bylinu konkrétně v Ekvádoru. To jsou tři náměty, kterým věnujeme pozornost dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková. Laboratoř.

  • Srdečně vítám své dnešní hosty, hosty rozhlasové laboratoře. Botanička Jitka Klimešová přišla do našeho dnešního vysílání. Dobrý den. Dobrý den. Viktor Žárský, který se věnuje zvláště rostlinné fyziologie a molekulárním otázkám s tím spojeným.

  • Dobrý den. A Otakar Brousek je náš pravidelný herecký host. Dobrý den. Dobrý den. Rýže je klíčová plodina pro obživu lidstva. Závisí na něj více než 45 % obyvatel planety. A výzkum kořenů rýže ukázal, že ve stresové situaci, ať už jde o sucho anebo velké záplavy, ta rostlinka rýže vylučuje látku zvanou suverén. Ta jí pomáhá v obou případech, i když je sucho, i když jsou záplavy. A zajímavým výsledkem této studie bylo také zjištění, že když je rýžová rostlinka ponořená do vody, tak přeruší růst kořenů a na vzduchu ho zase nastartuje. Takto jsme u takových těch tajů, jak voda putuje nahoru a dolů, od kořenů k listům a obráceně. Viktor Žárský co by rostliny vyjelo k nám, objasní, proč je zajímavé znát toto zvláštní. Jsem Berlín.

Ostatní také poslouchají