Laboratoř

Za 50 let může zmizet až třetina dnešních druhů zvířat a rostlin. Příčinou není jen změna klimatu

Laboratoř

Za 50 let může zmizet až třetina dnešních druhů zvířat a rostlin. Příčinou není jen změna klimatu
Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu upozorňuje, že ke zmírnění globálního oteplování nestačí jen snižovat emise oxidu uhličitého produkovaného továrnami či auty, ale je třeba změnit způsob využívání půdy i chování spotřebitelů

Plus

Badatelé z univerzity v Arizoně propočítali, že za 50 let s námi na planetě možná nebude až třetina dnešních druhů rostlin a živočichů. Překvapilo je, že vyšší teploty se na vymírání podílely o něco méně, než čekali. Mnoha druhům se stala osudnou spíš ztráta stanovišť nebo příliš pomalý přesun do bezpečí.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Já vás vítám v rozhlasové laboratoři vědců a herců. Jak můžeme lépe chránit živočichy, protože těžko se chrání někdo nebo něco, co vlastně ani nevidíme a nevíme o tom, která zvířata a rostliny tady s námi možná nebudou za 50 let. A dá se přínos rozmanitosti života na planetě vyčíslit ekonomicky? Tak to jsou naše dnešní náměty. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mám tu herečku Evu Holubovou. Dobrý den. Děkuji, že jste přišla. Vítám vás. Ladislav Miko je hlavně půdní biolog. Mnozí ho sice známé jako bývalého ministra životního prostředí, dnes působí jako diplomat, ale mnoho ví o tématech, která dnes budeme probírat. Je to odborník na životní prostředí. Vítám vás a děkuji, že jste si udělal čas.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají