Laboratoř

Vědci našli podmořský život v místech, kde panuje 120 stupňů Celsia. Bakterie a prvoci se tam pomalu množí

Laboratoř

Vědci našli podmořský život v místech, kde panuje 120 stupňů Celsia. Bakterie a prvoci se tam pomalu množí
potápění, potapěč, moře, oceán, korálový útes

Plus

Život dokáže přežít i nad bodem varu. Oceánografové z USA a Německa a Japonska ho našli i v usazeninách na dně moře, kde teploty dosahují kolem 120 stupňů Celsia. Rozmanitost druhů mikrobů hluboko v oceánu je velká, dokonce podobná jako na zemském povrchu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Dnes se budeme věnovat tomu, jak vypadá život ve 120 °C, kdy zrak začal být motorem evoluce mořských bezobratlých a jak tvrdší konkurence může zvyšovat odolnost organismu? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání přijal i biologové. I ony. Si Lukeš. Dobrý den. Dobrý den a Anton Markoš. Dobrý den. Vítám vás a herec Otakar Brousek. Hezký den a dobrý poslech všem. Oceánografa v ze Spojených států, Německa a Japonska objevil život i ve 120 °C objevili stopy života v usazeninách mořského dna. Z předchozích pokusů plyne, že rozmanitost mořských mikrobů je tam podobně velká jako na zemském povrchu. Vědci objevili 40000 různých druhů na 40 místech planety. A tentokrát je překvapilo, že zatímco při 40 °C populace těch mikrobů prořídly. Za velkého horka v usazeninách zase byly. To vás překvapilo, milí hosté, vědci. Prof. Lukeš má slovo mě.

Ostatní také poslouchají