Laboratoř

Vědci našli látku, která má vliv na velikost listů rostlin. Její účinky budou zkoumat u rajčat

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

Vědci našli látku, která má vliv na velikost listů rostlin. Její účinky budou zkoumat u rajčat
Salát

Plus

Zemědělci i zahrádkáři by časem mohli ocenit objev bílkoviny, která ovlivňuje velikost a tvar listů rostlin. Vědci ji našli v základně listů,  v tzv. palistech. Účinky této látky teď budou zkoumat u užitkových plodin, nejprve u rajčat.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak listy rostlin dostávají tvar, co popohání vodu, aby dotekla od kořenů po koruny stromů. A jak lesy regulují klima? To jsou náměty dnešního pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mé pozvání tentokrát přijali botanik Lubomír Hrouda. Dobrý den. Buněčný biolog a odborník na fyziologii rostlin Viktor Žárský. Dobrý den a herec. Můžu věřit ve volném čase? Ochránce přírody Petr Vacek. Krásný den. Vítám vás všechny. Lidé si od nepaměti kladou otázku, proč jsou listy rostlin tak rozdílné, tak různé. Německým badatelům se podařilo najít protein, který rozhoduje o růstu a tvaru listů. Zjistili to studiem méně známé části listů. Česky se jim říká palisty. Různé rostliny je mají různé. U hrachu třeba bývají velké úlohu Seničku, což je časté. Pokusná rostlina, o které mluvíme tady v laboratoři, jsou naopak malé. Zjistilo se, že zkrátka je drží právě zmíněný protein a tím určuje tvar listu. Věci si teď lámou hlavu, jak by to mohlo pomoci v zemědělství. V příští fázi se zaměří na rajčata. Tak když se na nás vrhnou všichni zahrádkáři a pěstitelé čehokoliv. V čem tedy je kouzlo tohoto proteinu, který řídí Rusa podobu listu? Otázka pro Viktora Žárského.

  • Možná bychom to mohli přirovnat se ale ke stavbě, protože rostliny jako vše živé se staví z buněk, tak si můžeme představit buňky jako cihličky. A teď si představte, že postavíte nějakou překážku příjezdu aut s cihlami a zastaví se dodávka stavebního materiálu, tak postavíte malý dům. Funkce toho proteinu je vlastně právě v tom, že brzdí dodávku těch stavebních buněk, že zastavuje, brzdí buněčné dělení a má schopnost tím pádem způsobit zmenšení.

Ostatní také poslouchají