Laboratoř

V teplejším oceánu mohou být predátoři hladovější. Jejich kořist na dně vypadá jinak

Laboratoř

V teplejším oceánu mohou být predátoři hladovější. Jejich kořist na dně vypadá jinak
Mořské ryby

Plus

Časopis Science zveřejnil studii, podle níž teplejší oceán může přispět k větší aktivitě konzumentů ryb. V souvislosti s klimatickou změnou můžou predátoři, kteří se živí jinými živočichy, konzumovat více potravy. 
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Je. Dnes budeme probírat, jak se ryba stává elektrickou, proč jsou predátoři v teplejším oceánu dravější? A v jakých případech je kanibalismus ryb v přírodě vzácný. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Srdečně vítám naše hosty, dva odborníky přes ryby, tedy ichtyologii, Zuzanu Musilovou. Dobrý den a Ondřeje Slavíka. Dobrý den. A vítám také našeho dnešního hereckého hosta, režiséra Arnošta Goldflama. Dobrý den. Vyšší teploty zvyšují metabolismus zvířat a tak v tom prvním tématu se dotkneme toho, v jakých situacích jsou predátoři aktivnější. Víme, že se to děje v tropech. A teď časopis a jen z veřejného studií, jejichž autoři potvrdili, že také teplejší oceán znamená větší aktivitu konzumentů ryb. Kvůli klimatické změně jsou hladovější a spotřebují více kořisti. Jak jsem pochopila, a obracím se teď na své vědecké hosty. Ono je to velká změna, protože nějaká rovnováha se ustavovala 1000 let a najednou je to jinak. Zuzana Musilová otevře toto téma.

  • Toto téma je vlastně dlouhodobě známé, že vlastně ve vyšší teplotě je metabolismus vyšší a speciálně u ryb, který jsou vlastně tzv. studenokrevní živočichové, tak vlastně mají teplotu těla takovou, jaká je teplota okolí a opravdu tam to tedy platí. Nicméně tady v té studii to právě bylo dáno do kontextu toho, že pokud se nám teda všude trochu zvýší teplota vody, tak by celkově měli všichni predátoři být o něco vyšší ten metabolismus a být vlastně hladovější nebo konzumovat více té kořisti.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají