Laboratoř

Trendy v ptačí architektuře? Jednodušší hnízdo bez střechy, zjistili vědci

Laboratoř

Trendy v ptačí architektuře? Jednodušší hnízdo bez střechy, zjistili vědci
Ne každé ptáče, které vypadne z hnízda, potřebuje lidskou pomoc

Plus

Kolem 30 procent ptačích druhů staví hnízda se střechou. Zdálo by se, že se tak lépe chrání před predátory a počasím. Nová studie ale dokládá, že ptáci s jednoduššími hnízdy na tom můžou být z dlouhodobého hlediska lépe.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v pořadu vědců a herců. Něm tentokrát budeme probírat, proč jsou ptáci tropů barevnější, co vede vegetariány mezi ptáky k družnosti a proč i praktičtější mít jednodušší hnízdo? Příjemný poslech našeho pořadu přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mé pozvání do této debaty dnes přijali ornitoložky Kateřina sám dobrý den a Tereza Petrusková. Dobrý den. Vítám vás a také herec Igor Bareš.

  • Dobrý den, milí posluchači. Tři legendární přírodovědce z 19. století, Brita Charlese Darwina Alfreda rozsahu a také Němce Alexandra. V onom Bolta udivila rozmanitost barev tropické přírody. Oni byli na různých expedicích, kde vlastně zkoumali podobnou věc, o které dnes tomto pořadu budeme mluvit. Biologové z univerzity v britském Sheffieldu totiž nově potvrdily dát vinu předpoklad, že čím blíž k rovníku, tak tím pestřejší jsou barvy ptáku. Charles Darwin na lodi. Bígl putuje do Jižní Ameriky a ti další biologové jinam, na malajské souostroví, do Střední Ameriky. Fascinující doba. Kateřina jsem se věnuje tropické ornitologii. Co byste na té lodi blízko řešila vy? Co by vás na tomto příběhu zajímala?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají