Laboratoř

Sýkora dospívá a stárne rychleji než albatros. Má totiž řadu nepřátel

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

Sýkora dospívá a stárne rychleji než albatros. Má totiž řadu nepřátel
Albatros, Tasmánie

Plus

Vědci z britského Sheffieldu a z řady dalších světových laboratoří zkoumali, proč někteří ptáci dospívají a stárnou rychleji než jiní. Takovou životní strategii volí například pěvci našich zahrad, kteří mají hodně nepřátel, ale i stěhovaví ptáci, jejichž mláďata se vydávají na cesty v raném věku.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč je důležité, kde bydlí dospívající ptáci? Jací opeřenci dostali do vínku velký mozek a proč někteří ptáci rychleji stárnou? O tom bude dnešní netradiční týdeník vědeckých aktualit. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • A v dnešní laboratoři lítám ornitologa Zdeňka Vermouzka. Dobrý den. Ondřej Sedláček je také zoolog, jinak ochranář. Vítejte. Dobrý den. Badatele z Kanady, Británie a Francie. O jejich studií budeme mluvit na úvod se snažili prověřit tradovanou představu, že si ptáci staví hnízda podobná těm, v jakých se narodili. Spárovali stejně staré žebříčky, které nechali narodit hnízdech, jež odlišili barvami, a zjistili, že to, jak rychle stavěli mladé páry zebřiček a z jakých materiálů.