Laboratoř

Smog ve městech škodí nejen nám, ale i užitečnému hmyzu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

Smog ve městech škodí nejen nám, ale i užitečnému hmyzu
Včela (ilustrační foto)

Plus

Britští badatelé doložili, že hmyz ve městech hůře konzumuje rostliny „nakrmené“ vysokým obsahem oxidů dusíku. Pod vlivem smogu se mu rostliny lépe ubrání. Tisíce druhů včel a další hmyz jsou přitom nezbytnou podmínkou přežití květin, keřů, stromů i zdravého stavu půdy.

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak smog z našich aut působí na hmyz? V jaké geny ovlivňují společenské instinkty včel a proč některé termicky nepotřebují samečky? To probereme v dnešním pořadu vědců a umělců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Protože bude řeč o hmyzu, tak mým hostem je entomolog Jan Šobotník. Dobrý den. Dobrý den. Mám tu Jana Konvalinku, biochemik a molekulárního biologa a virologa. Vítejte. Dobrý den. A naším partnerem v diskusi bude herecký kolega Otakar Brousek. Hezký den přeji. Britští badatelé doložili, že hmyz ve městech má potíže konzumovat rostliny nakrmené vysokým obsahem oxidu dusíku m pochází ze smogu. Rostliny kvůli nim v listech vyrábějí, ví se obrany chemikálií. 1000 druhů včel a další hmyz jsou přitom nutné k přežití květin, keřů i stromů, ale také ke zdraví půdy. Vracejí do ní živiny. Ze studie, o které budeme mluvit, také plyne, že rostliny, které slouží hmyzu za potravu, navíc absorbují mnohem méně oxidu dusičitého než ostatní. Pro Jana Konvalinku mám na úvod otázku co se tedy s námi děje? Co se chemicky děje, když se oxidu dusíku ze smogu vážou na lidské tkáně?

  • Ty oxidy dusíku jsou nebezpečná věc a jsou mnohem méně sledované nastudované než mnohem známější oxidy uhlíku, které způsobují ten pověstný skleníkový efekt nebo než třeba drobné částice z výfuku, které způsobují názorově bujení a jsou zdravotně velmi nebezpečné. Oxidu dusíku vypadají méně nebezpečně. Dusíku jev, a to myslím, že 75 %. Vypadá to, že trochu víc nebo míň je celkem jedno, ale není to úplně tak. Oxid dusíku jinak jsou kyselé a výrazně přispívají ke kyselým dešťům, které poškozují stromy. Děti se učí ve škole, že dusík se dostává do rostlin.

Ostatní také poslouchají