Laboratoř

Samičky, nebo samečci? U mravenců o pohlaví rozhodují geny

Laboratoř

Samičky, nebo samečci? U mravenců o pohlaví rozhodují geny
Mravenci jsou fascinující tvorečci

Plus

O tom, zda mravenčí královna vyprodukuje samičí, nebo samčí kolonii, rozhoduje spíš dědičnost než prostředí, kde žije.  Kalifornští vědci zjistili, že tento proces řídí soubory genů, takzvané supergeny. „Korespondují s tím, jak se která kolonie množí,“ vysvětluje entomolog Petr Klimeš.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Co rozhoduje o pohlaví mravenčí kolonie? Proč si mravenci navzájem předávají obsah žaludku a jak se Čmelák učí trasu k potravě? To budou tři náměty, kterým se budeme věnovat v dnešním pořadu vědců a herců. U mikrofonu je Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Srdečně vítám své dnešní hosty entomologii Vojtěcha Novotného dobrý den a Petra Klimeše. Dobrý den. A svého hereckého hosta Richarda Trsťana. Dobrý den. Zdravím vás všechny. Mravenci, o kterých bude řeč dnes především mají dva žaludky. V tom jednom zpracovávají potravu a ve druhém ukládají tekutiny, které pak sdílejí s ostatními mravenci v kolonii. Ale proč to dělají? Z výzkumu vedeném univerzitou ve Frymburku plyne, že proteiny v tomto roztoku jsou různé podle roli jednotlivce v kolonii a jejího stáří. Třeba chůvy, které pečují o mravenčí dorost, řekl i trochu v uvozovkách, tak mají i v žaludcích více proteinů proti stárnutí. Tak vůbec překvapivé už pro někoho může být, že mravenci mají dva žaludky. To je u mravenců normálně? Táže se Petra Klimeše.

Ostatní také poslouchají