Laboratoř

Ryba korálových útesů pyskoun rozpůlený se možná pozná v zrcadle

Laboratoř

Ryba korálových útesů pyskoun rozpůlený se možná pozná v zrcadle
Odborníci teď říkají, že jedinou možností, jak zachránit korály a korálové útesy ve Středozemním moři, je přijmout radikální opatření

Plus

Pyskoun rozpůlený z korálových útesů reaguje na svůj obraz v zrcadle podobně jako primáti, delfíni nebo sloni. Vědci této rybě na hřbet namalovali barevnou značku, kterou mohla spatřit jen při pohledu do zrcadla. Když značku objevila, začala se třít o drsnější povrchy, aby se jí zbavila. (repríza)

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč spolu ryby živorodky nevydrží v hejnu, jak se množí koljušky? A co si máme vyvodit z toho, že se některé ryby poznali v zrcadle? Třeba o tom budeme mluvit v dnešním pořadu věc o umělců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • A bude řeč o rybách. Je zřejmé, že mými hosty dnes budou dva odborníci, kteří se v nich vyznají. Ichtyolog Petr hrát. Dobrý den. Dobrý den. A také hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den. A naši společníci. Dnes bude herečka Zuzana Vejvodová. Dobrý den. Vítám vás. Všechny věci z univerzity v Nottinghamu zkoumali samičku malé ryby koljušky 3 8 m, která měla netypické rozmnožování, zplodila zdravé potomky z vajíček, která nikdy ne nakladla. Kvůli záhadě. Jak se podařilo oplození uvnitř těla, dali vědci rybě přezdívku m Marie. Za běžných podmínek totiž sameček koljušky vybuduje hnízdo námluv nimi tanečky inspiruje samičku, aby nakladla vajíčka do vnitřní. Zda ta potom sameček oplodní a dále hlídá 14 dní, než se vylíhne potěr. Tato rodina koljušky Mery byla hodně netypická. Čím dám slovo nejdřív Adamu Petruskovy.

  • Hlavně to bylo netypické tím, že došlo, jak tato studie prokázala, k vnitřnímu oplození u Ryby, která není vejcoživorodé anebo živorodá, která normálně tady má vnější oplození, tak nějakým způsobem došlo k tomu, že se dostalo mlíčí spermie samce dovnitř těla samice a tam k oplození došlo. Ta samice by to nepřežila. Nejenom, že teda, ono já ty jikry nenachladla, neoplozené, ona je na nakladla vůbec, oni zůstali v těle a vlastně že se to vyvíjí v zárodku. Ti vědci zjistili, když která nemohou, Mery rozpárali pane profesore, já mám pocit, že koljušky najdeme i v našich zeměpisných šířkách. Ne?

Ostatní také poslouchají