Laboratoř

Recept vědců proti roztržitosti? Hluboká meditace. Méně pak chybujeme

Laboratoř

Recept vědců proti roztržitosti? Hluboká meditace. Méně pak chybujeme
Meditace v horách (ilustrační foto)

Plus

Roztržitost může komplikovat život. Vědci ze státní univerzity v Michiganu přišli na to, že lidem od ní pomáhá psychoterapeutická metoda založená na takzvané hluboké meditaci. Zvyšuje totiž schopnost rozpoznat chyby a reagovat na ně. Studie o tom vyšla v odborném časopise Brain Sciences.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Může meditace pomoci snížit roztržitost? Jak dokážou odhalit mozkovou činnost mikročipy a proč humanoidní roboti některé lidi děsí? U poslechu pořadu vědců a herců vás vítám Martina Mašková. Laboratoř.

  • A mými hosty jsou dva profesoři Jiří Horáček, který se věnuje oblasti neurověd. Dobrý den a Jan Černý, zejména imunolog. Dobrý den. A herečka Zuzana Vejvodová. Vítejte. Dobrý den. Roztržitost, kdo z nás není trochu roztržitý, může někdy komplikovat život. Vědci ze státní univerzity v Michiganu přišli na to, že určitý druh meditace od ní zčásti může lidem pomoci, protože posiluje schopnost rozpoznat chyby a reagovat na ně. Účastnit se této studie každopádně meditovali 20 minut. Dostali za úkol v klidu sedět a věnovat pozornost všemu, co jim sděluje mise tělo, aniž by se nechali do těchto dějů příliš zatáhnout. Rovnou poprosím o komentář profese Horáčka. Jak k meditaci vidí co se svého odborného pohledu vlastně tento konkrétní druh meditace?

  • Děkuji. Meditace je velmi horké vědecké téma. Je to studováno mimořádně intenzivně, to téma nesmírně zajímavé. Ta práce není úplně o meditaci, ale o tzv. minut Fulnek, což je ano pod typ meditace, ale to vlastně považováno dneska spíš za psychoterapii k nepopulárním. Vznikla Británii a používá se na celou řadu diagnóz, včetně diagnóz, které jsou spojené právě s poruchu pozornosti, s roztržitostí apod.. Tato studie vlastně se snažila potvrdit to, že meditace u nepříliš zkušených meditujících nebo u nováčků zvyšuje nebo kované potenciály, které jsou vázány na detekci chyby, což je standardní metoda spočívající v tom, že se v úzkých série stimulů lidem současně mají na hlavě čepici a měří se signál a jeden nečekaně z těch stimuluje prostě neočekávaný. Nějakým způsobem je toto jiné jiné výšky, na tento tón mozek reaguje nebo kovanými potenciál i to, že byl na tom kde a ty jsou dvojího typu. Jednak je to negativita n, která přichází asi 100 milisekund po tom, aby razantním nečekaným stimulu a ta vlastně odráží nevědomé detekování té chyby. A pak je vlna Pehe, která přichází 200 300 milisekund po tom, aby daň tím stimulu a to už jakoby víc vědom, a to jako kognitivní detekce. Aha, něco je špatně. A právě tato práce se zaměřil na to, jestli je možné tu mají volno s meditací, vlastně tu psychoterapeutickou praktikou soustředěnou na zvýšení pozornosti a otevřenosti vůči světu. Jestli je to schopné ovlivnit nebo kovaný potenciál a který z nich?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají