Laboratoř

Proč jsou asymptomatičtí jedinci nositelem infekce? Možná mají koronavirus v ústech a slinách

Laboratoř

Proč jsou asymptomatičtí jedinci nositelem infekce? Možná mají koronavirus v ústech a slinách
Testování žáků na covid-19, testy Lepu Medical

Plus

Koronavirus SARS-CoV-2 napadá i buňky ústní dutiny. Výsledky studie o tom zveřejnil časopis Nature Medicine. Rozvíjí úvahu, že důležitou roli při přenosu infekce do plic nebo trávícího systému můžou hrát sliny.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak se tělo zbavuje nechtěných buněk? Jak důležitá může být infekce SARS-CoV-2 ve slinách? A je libo káva před odpoledním sportem. To jsou titulky dnešní debaty vědců a herců. U jejího poslechu vás vítá Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mými hosty jsou dnes biologové Fatima Cvrčková dobrý den a Petr Svoboda. Dobrý den a herečka Kamila Špráchalová. Dobrý poslech. Buňky našeho těla denně signalizují sněz mě denně. Je totiž potřeba odklidit desítky miliard buněk, kterých se tělo zbavuje, aby se neobrátily proti němu. No a japonští badatelé popsali geny pro výrobu proteinů, které jsou při smrti buněk aktivní. Výsledkem jejich působení je signál pro bílé krvinky, aby ty nechtěné buňky odklidili. Takže dá se říct, že ty fagocyty tzv., to jsou jacísi funebráci.