Laboratoř

Proč chodit spát o hodinu dřív? Méně riskujeme, že nás potká deprese

Laboratoř

Proč chodit spát o hodinu dřív? Méně riskujeme, že nás potká deprese
Únava

Plus

Jít o hodinu dřív spát a pak dříve vstát prospívá zdraví. Díky tomu jsme mnohem méně náchylní k depresi. Plyne to z nové studie, které se zúčastnilo 840 tisíc lidí. Podíleli se na ní experti z renomovaných institucí – ze státní univerzity v Boulderu, MIT a Harvardu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Proč je někdy dobré, ba i zdravotně prospěšné vstát o hodinu dřív? Jak může v budoucnu vypadat neurologická léčba a jak náš styl stravování ovlivňuje paměť. To jsou tři náměstci, které jsem zvolila do dnešní debaty vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mé pozvání do pořadu dnes přijali euro, bioložka a Tereza Kovářová. Dobrý den. Dobrý den. Etolog Marek Špinka. Dobrý den a herečka Andrea Černá. Dobrý den. Stát o hodinu dřív, než jsme zvyklí. To odpovídá známému rčení Ranní ptáče, dál doskáče, ale podle studie, o které teď budeme mluvit, to také může snížit riziko depresí, a to závažným způsobem. Plyne to ze studie na 840000 lidech. To studii dělali věci z renomovaných institucí v Coloradu, na MIT a Harvardu a prospívá to hlavně ranním ptáčatům. Autoři té studie si kladou otázku, zda to případně nesouvisí s délkou našeho pobytu na denním světle. Co myslíte vy, milí hosté? Marek Špinka se ujme slova.

  • Ono vlastně jde víc o to jít o hodinu dřív spát a z toho pak vyplyne, že také o hodinu dříve vstaneme, protože ta studie ukazuje, že u toho velkého množství lidí, kteří ty věci zkoumali, oni v průměru měli polovinu spánku asi ve tři hodiny v noci a zjistili ale, že mezi ním a nějaká variabilita. A když se podívali na ty, kteří chodili dřív spát a tím pádem dřív stávaly, takže tu polovinu toho spánku měli dříve. Takže ti měli také menší pravděpodobnost, že onemocní těmi různými formami deprese. Konkrétně to znamenalo, že ti, kteří byli o hodinu dříve, jaké měli ten spánek posunutý, i tak měli asi o 23 % sníženou pravděpodobnost, že dostanou tu depresi v té formě, že by z ní museli jít k praktickému lékaři nebo psychiatra.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají