Laboratoř

Liškám na předměstí se zmenšuje mozek a mění čenich, zjistili vědci

Laboratoř

Liškám na předměstí se zmenšuje mozek a mění čenich, zjistili vědci
Liška (ilustrační foto)

Plus

Lišky na předměstí vypadají jinak než lišky venkovské. Plyne to ze studie několika britských a amerických univerzit.  Na základě měření lebek vědci zjistili, že liškám žijícím po generace v městském prostředí se zmenšuje mozek, a že samci se kratším a širším tvarem čenichu více podobají samicím.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak se mění Lišky v přítomnosti člověka? Dokážou zvířata předpovídat zemětřesení a podle jakých pravidel se sdružují kytovci? Tyto náměty jsem zvolila pro dnešní laboratoř, pořad vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mé pozvání do laboratoře dnes přijali etolog Marek Špinka. Dobrý den. Herečka Ljuba Krbová. Děkuji za pozvání. Vítám vás srdečně oba Lišky ve městech začínají vypadat jinak než na venkově. To plyne ze studie několika britských a amerických univerzit. Vědci zjistili menší rozdíl ve vzhledu samců a samic právě u těch městských lišek, ba dokonce menší kapacitu mozku. Změny to nejsou nějak mimořádně velké, ale podle autorů studie připomínají i ty, které nastaly u řady zvířat, která zdomácněla. Můj host, etolog Marek Špinka, připomněl krásný příběh o chytré kmotře lišce jakoby Liška vždycky, tak nějak se motala kolem nás lidí. Ale toto trochu překvapivé ne.

Ostatní také poslouchají