Laboratoř

Pes v pravěku zdomácněl nejspíš díky ženám. Na Sibiři s lidmi žije nejméně 23 000 let

Laboratoř

Pes v pravěku zdomácněl nejspíš díky ženám. Na Sibiři s lidmi žije nejméně 23 000 let
Žena a pes, ilustrační foto

Plus

Nová srovnávací studie třídí výsledky výzkumů více než 844 etnografů z celého světa, které se týkají soužití člověka a psů. O domestikací psů u přírodních národů podle ní mnohdy rozhodlo to, jak zvíře přijaly ženy.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Čím ženy v evoluci přispěli k soužití lidí a psů? Jak rozmanitost přírody souvisí s pestrostí kultur a jak mozek reaguje na emočně silnou hudbu, zvláště na hudbu filmovou. To jsou náměty pořadu vědců a herců. U něj vás vítají Martina Mašková. Laboratoř.

  • Těmto tématům se budu věnovat spolu s Markem Špinkou, etologem a evolučním psychologem. Dobrý den. S neurofyziologem Pavlem Němcem. Dobrý den a s herečkou Chantal Poullain. Dobrý den. Vítám vás všechny. Čím více přibližujeme od pólu k rovníku, tím víc forem života se v daných oblastech nachází. Ať už soud obojživelníci, plazi, ptáci anebo savci. Datoví analytici a antropologové z univerzity v Santa Fé se rozhodli porovnat, jak se mění kultura ve srovnání s rozmanitostí živé přírody. Zjistili, že ty části planety, které jsou biologicky rozmanitější, jsou bohatší i kulturně. Zkrátka tam, kde bylo více druhů savců, mluvilo se i více jazyky. Čím rozmanitější prostředí v daném ekosystému bylo, tím více míst k životu měla ta zvířata k dispozici. Čím víc řečí umíš, tolikrát jsi člověkem. Ale čím víc i v přírodě kamarád, tím víc máš prostoru k životu. To platí také, pane docente. Špinka.

  • Nejde tolik ani o ten prostor, jako jde o tu energii, která je k dispozici. Čím je někde klima teplejší, ale zároveň tam musí být dostatek vody, čili vlhčí, tak tím víc energie ze slunce je ukládáno do té biomasy a to je pak dispozici všem těm živočichům, kteří tudíž můžou různým způsobem zužitkovat či oni tam nemají třeba fyzicky víc místa, ale mají tam víc jakoby těch různých skulin či dírek, které můžou navrtat a tím si odvést část té energie, která protéká tím způsobem, do té svojí Niki, jak se tomu říká, do toho svého pelíšku, koutku, kde se živí svým vlastním způsobem života.

Více z pořadu