Laboratoř

O univerzálním pohonu živých buněk, obrazu v zrcadle a vlivu cibule a česneku na bakterie ve střevě

Laboratoř

O univerzálním pohonu živých buněk, obrazu v zrcadle a vlivu cibule a česneku na bakterie ve střevě
Sklizeň úrody cibule

Plus

Hosté: biochemik Jan Konvalinka, buněčný biolog Viktor Žárský a herec Kajetán Písařovic. Moderuje Martina Mašková.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdo by to byl řekl, že bakterie mají něco jako své funkční baterie. Jak pracují, si povíme za chvíli s vědci a herci. Problém, jak důležitá je levotočivá pravotočivá forma účinných látek v lécích. A proč česnek a cibule znovu povýšili v pomyslném žebříčku zdravé zeleniny? Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Kolem našeho laboratorního stolu tady v rozhlase dnes usedli biochemik Jan Konvalinka. Dobrý den. Viktor Žárský, rostlinný fyziolog, buněčný biolog. Dobrý den. A herec Kajetán Písařovic. Dobrý den. Vítám vás všechny. Biochemikové z Illinois je objevili v membránách bakterií. Shluky enzymů, které se chovají tak trochu jako baterie. Dodávají bakteriálním buňkám energie. Vytváří elektrické napětí. Elektrony z potravy, kterou bakterie zkonzumuje, přeskakuji na membráně bakteriální buňky se enzymu na enzym, až se nakonec spojí s kyslíkem. Ten skok nastane, když se enzymy srazí v komplexu, o kterém mluvíme. V těch shlucích enzymu není srážek potřeba tolik, všechno je lépe sehrané a jde to rychle. I jeden z autorů poznamenal, že evoluce vytvořila účinný na nos stroj, na který se navíc hezky kouká. Jak se na to dívá vám odborníkům na takovou novou studii v časopisu Nature. Jan Konvalinka má slovo na úvod.