Laboratoř

O prozíravosti batolat, sídle odvahy v mozku a rizikovosti finančních operací

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

O prozíravosti batolat, sídle odvahy v mozku a rizikovosti finančních operací
c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Plus

Hosté: neurovědci Tereza Nekovářová a František Vyskočil a režisér, pedagog a spisovatel Arnošt Goldflam. Moderuje Martina Mašková.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Strach a odvaha se nám zračí nejenom ve tvářích, ale také v mozku. Kde a jak o tom uslyšíte za chvíli. Dotkneme se překvapivého zjištění vědců, že výška budov má vliv na rizikovost finančních operací. A popřemýšlíme o tom, jak dokážou naše uvažování vyhodnotit batolata. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Mými společníky rozhlasové laboratoři jsou dnes spisovatel, pedagog a herec Arnošt Goldflam. Dobrý den a 12 euro vědci Tereza Nekovářová dobrý den a František Vyskočil. Dobrý den. Srdečně vítám. Všechny věci z univerzity v Illinois doložili, že i sedmiměsíční děti dokážou posoudit, jak uvažují jiní lidé podobně jako my dospělí. Mozek batolete zřejmě dokáže rozlišit mezi tím, jestli jsme se v dané chvíli rozhodli správně anebo špatně. Ty vědecké pokusy byly založeny na sledování videa herce, který se snažil najít věc přemístěnou na jiné místo, a když hledal na špatném místě, děti reagovali překvapeně. Někteří psychologové se domnívají, že takto uvažovat nebo vyhodnocovat situace děti dokážou až od dvou až pěti let věku. Toto tedy je z vašeho pohledu? Milín euro. Vědci překvapení. Prof. vyskočil má slovo na úvod.