Laboratoř

O mateřském centru chobotnic na dně oceánu, o mořské řase v barvách drahokamu

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Laboratoř

O mateřském centru chobotnic na dně oceánu, o mořské řase v barvách drahokamu
Laboratoř

Plus

Z festivalu AFO Olomouc také o pestrém jídelníčku mořských červů. Debatují Adam Petrusek, Jan Pačes, Lenka Kočišová, Lukáš Burian. Moderuje Martina Mašková.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je tu opět pořad vědců a umělců. Jsme na festivalu akademie film Olomouc a tématem dnešní debaty je oceán. Příjemný poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Vítám Jana Pačese, který je molekulární genetik a bio informatik. Dobrý den. Adama Petruska, který je evoluční biolog. Hydrobiolog. Srdečně vítám Lenku Kočišovou. Děkuji. Zdravím. Dobrý den. A také Lukáše Buriana, herce. Dobrý den. Milí přátelé. Tříkilometrové hloubce a vzdálenosti skoro 200 km od pobřeží Kostariky v Pacifiku oceánu. Grafové, kteří tu chtěli studovat mořské proudy, objevily stovky neznámých chobotniček. Oni se tísnili mezi podmořskými sopečnými ostrůvky na skalnatém dně oceánů kolem termálních pramenů, které vyvěraly ze štěrbin mezi útesy. Ty chobotničky byly růžové o velikosti dezertního talířku a měli velké oči. Tato romantika trochu končí, protože obvykle to jsou samotářky. Kladou jenom jednu sadu vajíček za život a pobyt v teplé vodě pro ně znamená sebevraždu. Mají po kyslíku, kterou tam není dost. Vědci doufají, že někde poblíž chladnější a více okysličené vodě. Takový chobotniček musí žít ještě mnohem víc. Tak to si tak studují vědci termální prameny. A hle Mateřské centrum kolem sopky. No, to je právě to, co vlastně.