Laboratoř

Motýlům svědčí louky u lesa, na polích se neuživí

Laboratoř

Motýlům svědčí louky u lesa, na polích se neuživí
Modrásek černoskvrnný

Plus

Motýlům svědčí louky uprostřed lesů anebo louky obklopené lukami. Plyne to ze studie 32 tisíc jedinců ze 77 druhů ve Švédsku. Motýli naopak nemají rádi rozlehlá pole a široké lány, kde se jim potrava hledá hůř. (repríza) 

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Vítejte v debatním pořadu o vědě, do kterého zveme vědce i herce. Tentokrát budou hlavní roli motýli a jejich ochrana. Dozvíte se, proč motýlům svědčí louky u lesa a podle čeho si vybírají protějšky? A nabídneme také nový pohled na květiny jako sběrnice dat o svých opylovačích. Dobrý poslech přeje Martina Mašková.

  • Laboratoř.

  • Nimi hosty jsou dva biologové, tentokrát se zaměřením na entomologii. Mám tu Lukáše Čížka. Dobrý den a Ondřeje Sedláčka. Hezké dopoledne. A srdečně vítám také svého hereckého hosta Lumíra Olšovského. Dobrý den. Badatelé z univerzity v dánském Aarhusu zjistili, že hmyz po sobě na květech, které navštíví, nechává malý vzorek vlastní DNA. Nasbíraná data z 50 květin sedmi různých rostlinných druhů chtějí vědci začít využívat jako nový nástroj ke sběru dat o opylovačích a jejich vztazích s rostlinami a také k jejich ochraně takovou typickou rozkvetlou louku navštívit třeba i stovky druhů hmyzu. Včely, pes, střenky, motýli, mouchy, brouci, kteří se na květinách živí. Milí hosté, vědci, v jak si mám představit ten nepatrný vzorek DNA? A je to mm? Je to ještě méně. Ondřej Sedláček vás slovo na úvod.

Ostatní také poslouchají