Laboratoř

Mořští koníci a jehly závisejí na oceánských proudech a řasách, které je vozí

Laboratoř

Mořští koníci a jehly závisejí na oceánských proudech a řasách, které je vozí
mořský koník

Plus

Badatelé ze City College v New Yorku a z několika dalších amerických vědeckých institucí zkoumali dva druhy mořských koníků a tři jim příbuzné druhy mořských jehel. Zjistili, že to, jak se sobě různé populace těchto ryb podobají, ovlivňují oceánské proudy, ale i hnědé mořské řasy, chaluhy, které potřebují k životu.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak mořští koníci plují s proudem? Proč se s oteplováním oceánů jejich obyvatelé stěhují k pólům a jak rybaření ve velkém ovlivňuje úspěšnost rozmnožování ryb? Tomu se budeme věnovat v laboratoři pořadu vědců a herců. Dobrý poslech přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • A scházíme se tentokrát ve třech. Mými hosty jsou hydrobiolog Adam Petrusek. Dobrý den a herec a moderátor se vztahem k životnímu prostředí Petr Vacek. Dobrý den. Vítám vás. Oba. Mnohé mořské organismy, o kterých budeme mluvit především se vezou z oceánskými proudy. Nesou je řasy, semena, dřevo, jiné rostliny nebo zbytky zvířat, ale třeba i kusy lávy nebo plastu. Badatelé ze suity, kolik New Yorku na dvou druzích mořských koníků a na třech jim příbuzných druzích mořských jehel. Nechci. Vysvětlíme, co to je. Zjistili, že právě směr oceánského proudění určí, kudy budou proudit geny těchto ryb. Intenzita genového toku se lišila podle toho, jak moc příslušné druhy v chaluhách pobývají. Tu studii vědci dělali v Mexickém zálivu a v severozápadním Atlantiku. Ta krásná příbuzná mořského koníka se jmenuje jehel. A poprosím Adama Petruska by ještě lépe představil.

  • Tak asi pro posluchače nebude překvapivé, že mořský koník je ryba, ale ryba, která vypadá hodně zvláštně se svým s tančícím se ocáskem a vlastně strašně špatně plave. Mořská jehla je příbuzná koníka, ale přece jenom vypadá. Rybovi těší. Představte si koníka, kterou vezmeme a natáhneme do délky. V ocásek nebude otáčivý, ale bude rovný na konci s malou ploutvičkou, ale bude taky to mít rypec na konci s malou tlamičkou by Petr Vitouš. A toto celé se schovává obvykle někde na dně, třeba mezi porosty chaluh nebo mořské trávy. Takže si jehly vůbec nevšimneme, protože se tváří, že tam není.

Ostatní také poslouchají