Laboratoř

Menší požáry prospívají klimatu, zjistili vědci. Udrží uhlík v rašeliništích

Laboratoř

Menší požáry prospívají klimatu, zjistili vědci. Udrží uhlík v rašeliništích
Likvidaci ohně komplikoval náročný terén

Plus

Při velkých požárech unikají do atmosféry velká množství skleníkových plynů. Naopak malé požáry ale přírodě prospívají. Z nové studie plyne, že na rašelinných půdách se díky nim vytvoří krusta, která brání emisím.
Martina Mašková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Kdy je v přírodě užitečné, že hoří, proč se někdy nehodí a někde nehodě sázet stromy? A jak původní obyvatelé Jižní a Severní Ameriky ovlivnily přírodu, ve které žili. Takové náměty zazní v dnešní rozhlasové laboratoři, pořadu vědců a herců. Ať se vám dobře poslouchá, přeje Martina Mašková. Laboratoř.

  • Mé pozvání přijal odborník na životní prostředí Vojtěch Kotecký. Dobrý den. A herečka Kamila Špráchalová. Dobrý den. Vítejte. Silné požáry ničí rašeliniště a ta pak vypouštějí do atmosféry velké objemy skleníkových plynů. Jenomže z nové studie plyne, že mírné požáry naopak pomáhá ji vytvoří na původním povrchu krustu, která pomáhá udržet Uhlík uskladněný, a to i v časech velkého sucha. Autoři té studie, o které teď budeme mluvit detailně, zjistili, že to platí pro různé oblasti světa od těch severských až po tropy. Co mě docela rozesmálo, bylo, že prof. Daniel Flanaganová, který byl hlavním autorem této studie, tak to přirovnal k pochoutce ze žloutku Smetany vanilky. Co tam ještě cukr? Znáte Kreml? Brýle? No jistě.

  • Mě. Mňam. A viděla jsem to. Kuchaři pouštěli horký vzduch. Ano, tou pistolí. Anebo se to dávat do trouby na disk asi 400 stupňů a rychle se to zapeče. Toto používají věci, aby přiblížili, kdy je v přírodě užitečné, že hoří. Vojtěch Kotecký má slova.

Ostatní také poslouchají